Co zrobić, aby nie przytyć i normalnie funkcjonować?!

Początkowo ważyłam 58 kg, w przeciągu kilku miesięcy schudłam 6 kg. Mój organizm jest zmęczony, mam niedosyt energii, wypadają mi włosy oraz źle się czuję. Stosuję dietę "jedzenia co 3 h", 5 małych posiłków dziennie. Dodatkowo, uczęszczam na siłownię (2-3 razy w tygodniu) oraz pokonuję 20-minutową trasę z domu do szkoły (codziennie). Co zrobić, aby normalnie funkcjonować i nie spaść z wagi, jak się odżywiać, co i jak jeść?! Proszę o pomoc!! Katarzyna -18 lat, 170 cm.
ponad rok temu

Witam!

Przede wszystkim nie powinnaś się już odchudzać. Jeśli odczuwasz jakieś niepokojące objawy, koniecznie zgłoś się do lekarza. Być może zmęczenie związane jest z anemią. Doprowadzić do niej może dieta deficytowa np. w żelazo, kwas foliowy czy witaminę B12.

Zgodnie z Piramidą Zdrowego Żywienia każdego dnia powinna Pani spożyć:

• 5 porcji produktów zbożowych (pieczywo, kasze, ryż, płatki zbożowe, musli), przy czym 1 porcja to: 1 kromka chleba, 3 łyżki ryżu, kaszy, makaronu, 2 łyżki płatków;
• 4 porcje warzyw ( w tym ziemniaków) - warzywa można spożywać praktycznie bez ograniczeń, przy czym 1 porcja to 100 g;
• 1 porcję owoców (zgodnie z Piramidą Żywienia powinny to być 3 porcje, jednak przy diecie odchudzającej polecałabym ograniczenie się do 1 porcji), przy czym 1 porcja to 100 g owoców (np. 1/2 jabłka, pomarańczy, gruszki, 5 śliwek węgierek lub 7 truskawek);
• mleko i przetwory mleczne - 2 porcje (mleko, kefir, maślanka, jogurt, ser) - dobrze wybierać produkty odtłuszczone, w wersji "light", 1 porcja w tym wypadku oznacza: 1 szkl. mleka, kefiru, jogurtu, 100 g sera twarogowego lub 2 plasterki sera żółtego - należy jednak pamiętać, iż ser żółty jest bardzo kaloryczny;
• mięso, ryby lub nasiona roślin strączkowych - 1 porcja, która odpowiada: 150 g ryby lub mięsa z kurczaka/indyka bez skóry; część mięsa można zamienić na 40-50 g suchych nasion roślin strączkowych lub 2 sztuki jaj;
• tłuszcze - 3 porcje, przy czym 1 porcja to 1 łyżka oleju lub oliwy lub 1 łyżka miękkiej margaryny.

Zalecałabym spożywanie 5 posiłków dziennie:
- śniadanie, obiad, kolacja jako posiłki główne, o większej kaloryczności,
- II śniadanie, podwieczorek - mniejsze, o mniejszej kaloryczności, w formie przekąsek.
Ostatni posiłek zalecałabym na 2-3 godziny przed snem. Przynajmniej 1 posiłek powinien być ciepły. Nie można zapominać o śniadaniu. Posiłki powinny być spożywane w spokoju, powoli. Należy dokładnie żuć każdy kęs. Od stołu dobrze jest odejść z niedosytem – uczucie sytości pojawia się dopiero po pewnym czasie.

Jeśli zauważysz, iż chudniesz mimo zaprzestania stosowania diety odchudzającej - niezwłocznie udaj się do lekarza.

Pozdrawiam