Co zrobić, aby partner bardziej zaangażował się w związek?

Witam, Jestem z moim chłopakiem od kilku miesięcy, lecz już napotykamy problemy. Otóż, mam odczucia, że to ja jestem bardziej zaangażowany w ten związek - to ja rozpoczynam i kończę rozmowy, wysyłam prezenty itd. Niestety jest to związek na odległość co tylko utrudnia sytuację. Warto dodać, że na początku byliśmy obaj tak samo zaangażowani, a później on jakby przygasł. Rozmawiałem z nim o problemie, ale nic się nie zmieniło. Skutkiem tej sytuacji jest smutek i przygnębienie. Prosiłbym o poradę.

Dzień Dobry Panu,

Sugerowałabym trochę przewrotnie, to znaczy "włączyć" refleksję i uwagę, gdyż być może Pana Partner poczuł się "zagarnięty" przez Pana?
I może o tym porozmawiać z Partnerem?

Myślę, że pomocną dla Pana byłaby zwyczajna rozmowa z psychologiem.
Gdyby miał pan życzenie takiej rozmowy ze mną, zapraszam do kontaktu na Skype.

Życzę Panu tylko satysfakcjonującej relacji,
irena.mielnik.madej@gmail.com

Mgr Irena Mielnik-Madej

Witaj,
To o czym piszesz to trudna sytuacja, ale zwraca moją uwagę, że to Ty szukasz pomocy, a nie partner. Rozumiem, że jesteś smutny i chciałbyś widzieć u partnera więcej zaangażowania, ale jeśli on sam tego nie zmieni to żadne rady dane Tobie nie pomogą. Ważne jest jak partner postrzega tę sytuację, jak ocenia swój poziom zaangażowania i czy w ogóle chce coś w swoim zachowaniu zmienić. Bez jego chęci i bez jego pracy nad związkiem nic się nie zmieni. Pamiętaj, że udany związek to praca obu stron. Możesz też spróbować zmniejszyć swoje zaangażowanie, np. rzadziej dzwonić, wstrzymać się z wysyłaniem prezentów i wtedy zobaczysz czy on podejmuje jakąkolwiek inicjatywę. Ważne jest też to, że mówisz mu o swoich odczuciach, ale nie mniej ważne jest to jak on reaguje na to jak Ty się czujesz. Jeśli jesteś smutny i mówisz partnerowi czego oczekujesz, a on nie zmienia zachowania ani też nie mówi wprost, że ma inne zdanie na temat całej sytuacji, to tworzenie satysfakcjonującego związku z partnerem może z czasem stać się niemożliwe.
Pozdrawiam serdecznie,
Marlena Łempicka