Co zrobić aby powrócił okres po odchudzaniu?

Cześć. Mam na imię Ania. Mam 17 lat i 164 cm wzrostu. Od września do listopada schudłam 10 kg (z 62 do 52kg). Następnie moja waga w ciągu kolejnych dwóch miesięcy spadła o 4kg. Bojąc się, że mam anoreksje przytyłam 2 kg. Obecnie mam 50,5 kg. Przez to, że mój spadek wagi nastąpił gwałtownie, w bardzo krótkim czasie przestałam miesiączkować. Miałam typowe objawy takie jak kłucie w podbrzuszu, ból pleców, podwyższenie temp. lecz okres nie wystąpił. Z moim problemem byłam u ginekologa, który zapisał mi luteinę. Brałam ją 5 dni trzy razy dziennie pod język i po pięciu dniach na bieliźnie pojawiła się tylko plamka krwi. Po 14 dniach znów zaczęłam brać luteine niestety okres się nie pojawił. Wczoraj byłam znów u ginekologa. Kazał mi brać estrogeny przez 21 dni i 12 dnia dodatkowo włączyć kolejne tabletki przez 10 dni. Jednak dziś wieczorem znów na bieliźnie pojawiło sie włącznie kilka kropel krwi. Co to może oznaczać? Hormonów jeszcze nie zaczęłam brać. Co mam robić? Czy te małe plamienia to była miesiączka? Czy w tej sytuacji mam rozpocząć brać przepisane przez ginekologa tabletki, czy czekać do następnego plamienia. Czy moja waga jest prawidłowa, a jak nie to ile jeszcze muszę przytyć? Bardzo proszę o odpowiedź...

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Rozumiem, że wykluczyłaś możliwość ciąży? Powinnaś przyjmować przepisane przez lekarza hormony, ponieważ przepisując Ci je, próbuje on ustalić przyczynę zaburzeń miesiączkowania (tzw. próba progesteronowa, a następnie estrogenowo-progesteronowa). Dobrze by było też, gdybyś rzeczywiście nieco przybrała na wadze- obecnie Twój wskaźnik masy ciała (BMI) jest obniżony poniżej normy (ok. 18,8, przy normie 20-25).

Najprawdopodobniej, kiedy Twoja masa ciała wróci do normy i będziesz się prawidłowo odżywiać, regularne miesiączki powrócą. Można tak wnioskować na podstawie faktu, że przestałaś miesiączkować po raptownym odchudzeniu się. Najlepiej byłoby, gdybyś przybrała ok. 4-5 kg. Radzę też racjonalnie się odżywiać, tak aby nie doprowadzać do niedoborów witamin, białka czy tłuszczów- spożywać dużo owoców i warzyw, nie unikać mięsa i produktów zbożowych.
Najprostszą drogą do utrzymania prawidłowej wagi jest całkowita rezygnacja ze słodyczy.
Pozdrawiam serdecznie!