Co zrobić, aby utracić zbędne kilogramy?

Witam! Mam 13 lat i 166 cm wzrostu, a przy tym ważę ok. 70 kg. Stosowałam Dietę Norweską, którą przerwałam po 6 dniach, oraz Dietę Kopenhaską, którą aktualnie kończę. Przy Diecie Norweskiej, w 4 dniu, schudłam 1,5 kg, a po tej, którą teraz stosuję, schudłam z 3-5 kg. Dodam, iż codziennie robię kilkaset brzuszków (ilość brzuszków zwiększam o 50, od dnia poprzedniego - wczoraj np. 600) oraz ćwiczę w szkole na wf-ie. Ćwiczę od niedawna, gdyż miałam i nadal mam problemy z kręgosłupem. Mam świadomość, że dojrzewam i nie powinnam stosować tak drastycznych i ubogich w kalorie diet, jednak jestem zdesperowana i chcę jak najszybciej zgubić zbędne kilogramy. Zbytnio nie satysfakcjonuje mnie ten wynik utraty wagi, ponieważ nadal utrzymują mi się fałdki tłuszczu na brzuchu, grube uda i szerokie ramiona oraz plecy. Do dietetyka się nie wybiorę, ponieważ moja mama uważa, że schudnę ograniczając słodycze i jedząc mniejsze, ale częstsze posiłki. Racja, nawet tak już robię, jednakże nie pomaga to. Na dodatek, gdy proszę rodziców o to, aby nie kupowali kalorycznych produktów (np. słodyczy) to nie robią tego. Chciałabym schudnąć z 15 kg, aby pochwalić się zgrabną sylwetką. Mam dużą motywację, ponieważ w szkole podstawowej, wyśmiewano się z mojej wagi, a teraz, w gimnazjum, dziewczyny uważają, że nie mam się po co odchudzać, bo wyglądam bardzo dobrze. Również chodzi tu o moje zdrowie. Bardzo proszę o skuteczną dietę lub chociażby poradę, aby utracić zbędne kilogramy. Serdecznie pozdrawiam i dziękuję!

Witaj,
Twoja waga jest rzeczywiście zbyt wysoka w stosunku do wieku i wzrostu. Jednak absolutnie nie powinnaś stosować tych diet, o których piszesz. Przede wszystkim chodzi o Twoje zdrowie - jak sama zauważyłaś. A dodatkowo, takie diety są nieskuteczne. Te kg, które tak szybko tracisz to najprawdopodobniej woda, więc bardzo szybko je odzyskasz.
Jedyny zdrowy i skuteczny sposób pozbywania się kg na stałe, to zmiana nawyków żywieniowych. Na pewno byłoby najlepiej gdybyś te zbędne kg traciła pod okiem specjalisty. Dietetyk nie tylko ułożyłby dla Ciebie plan żywieniowy, ale także nauczyłby Cię jak i co jeść. Zachęcam Cię więc do umówienia się na wizytę.
Z korzyścią dla Ciebie będzie prowadzenie przez kilka dni pamiętnika odżywiania, w którym zapiszesz wszystko, co, ile i o której godzinie jesz. Potem porównaj to ze zdrowymi nawykami żywieniowymi:
- posiłki częste (5 x dziennie, co 3 godziny), a małe,
- podstawą są produkty z pełnego przemiału (chleb razowy, grahamki, ciemny ryż i makaron, kasza gryczana, płatki owsiane), dużo warzyw, owoce, mleko i przetwory mleczne o obniżonej zawartości tłuszczu, chude mięso, ryby, jaja, rośliny strączkowe, oleje roślinne,
- unikanie tego co niezdrowe i tuczące: fast foody, słodycze, chipsy i słone przekąski, napoje gazowane, produkty z białej mąki (białe pieczywo, naleśniki, makarony białe, pierogi),
- picie wody (1,5-2 l wody),
- aktywność fizyczna (co najmniej pół godziny dziennie w ruchu).
Więcej szczegółów znajdziesz:http://abczdrowie.pl/zasady-zdrowego-odzywiania, http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki
A potem zmień to, co nie jest zgodne ze zdrowymi nawykami żywieniowymi.
Taki pamiętnik będzie pomocny również dla dietetyka.
Pamiętaj, że jedynie racjonalne pozbywanie się zbędnych kg oparte na zdrowych nawykach żywieniowych i aktywności fizycznej przynosi efekty. A co do aktywności, to bardzo ważna jest systematyczność i różnorodność ćwiczeń. Na tym etapie dla Ciebie najbardziej korzystne byłyby spacery/szybkie marsze. Brzuszki, wykonywane w sposób przesadny, mogą dodatkowo obciążyć Twój kręgosłup.
Pozdrawiam Cię serdecznie. Życzę powodzenia i wytrwałości:)
Agnieszka Kuczewska