Co zrobić by mieć smukłe nogi?

Witam, dotyka mnie problem umięśnionych nóg. Jestem dziewczyną, która ma 15 lat i 163 cm wzrostu. Jestem aktywna fizycznie, ponieważ chodzę do klasy sportowej i codziennie po 1,5 h trenuje siatkówkę. Do tego codziennie chodzę piechotą do szkoły, a co jakieś 2 tygodnie jeżdżę na łyżwach po 1,5 h. Chciałabym schudnąć z brzucha, i zlikwidować te umięśnione nogi. Chciałabym mieć chude, smukłe a nie umięśnione. Co zrobić, aby to zmienić?
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!

Nie napisałaś o kilku istotnych szczegółach: o masie ciała oraz o wymiarach, więc niestety nie mogę się odnieść szczegółowo do Twojego problemu.

Ogólnie rzecz biorąc kobiety mają więcej tkanki tłuszczowej w okolicach ud/pośladków i czasem bardzo ciężko pozbyć się centymetrów z tych partii ciała. Rzadko zdarza się też, że "nadmiernie rozbudowanym mięśniom" nie towarzyszy tkanka tłuszczowa (warto dokonać pomiaru fałdu nad mięśniem czworogłowym uda).

Jako taki problem "zbyt dużych mięśni" jest bardzo kontrowersyjny, ponieważ spadki z tych okolic zwykle wiąże się jednak z koniecznością utraty wyżej wspomnianego tłuszczu, a co za tym idzie diety odchudzającej. Często jest tak, że dolne partie ciała "chudną" na samym końcu, co przy typowej figurze gruszki pogłębia dysproporcje sylwetki. W Twoim przypadku drastyczne dieta jest przeciwwskazana, ponieważ organizm jeszcze się rozwija.

Myślę, że mimo wszystko warto postawić na ćwiczenia - wysportowana sylwetka, ładnie podkreślone mięśnie, a przez to ujędrnione, wyglądają równie dobrze, jeśli nie lepiej niż zbyt chude.
pozdrawiam