Co zrobić, gdy dobre samopoczucie jest uzależnione od spożywanego jedzenia?

Dzień dobry, mój problem polega na tym, że moje dobre samopoczucie zależy tylko i wyłącznie od jedzenia. Od dobrych kilku miesięcy to ilość spożywanego przez dzień jedzenia wyznacza to jak się czuję. Gdy zjem mniej (przynajmniej o 500 kilokalorii) czuję się bardzo dobrze, patrząc w lustro jestem zadowolona ze swojej sylwetki, zauważam, że obwód talii jest mniejszy, jestem z siebie dumna, czuję, że mam kontrolę nad jedzeniem. Natomiast gdy zjadam prawidłową ilość kilokalorii (ok. 2000), bądź przekraczam ten wynik od razu czuję się źle, nie umiem na siebie patrzeć. Czuje wyrzuty sumienia. Patrząc w lustro mam wrażenie, że zgrubłam, zwłaszcza w udach i na brzuchu. Czuję się cięższa, boję się stanąć na wadzę. Mam wrażenie że ubrania od razu stały się bardziej obcisłe. Mam duże trudności aby porównać swoją sylwetkę z innymi ludźmi. Pomimo tych objawów moja waga ulega wahaniom, które nie przekraczają 1 kg. Ważę 47 kg przy 161 cm wzrostu. Moją wymarzoną wagą jest 43 kg. Wiem że oznacza to niedowagę, jednak podobają mi się po prostu ciała bardzo szczupłe. Nie myślę cały czas o jedzeniu, aczkolwiek troszkę więcej niż powinnam. Potrafię się mierzyć kilka razy dziennie. Czy powinnam skonsultować się z psychologiem?

Dzień Dobry Pani,

Dziękuję Pani, że zechciała Pani podzielić się Swoimi wątpliwościami.
Mam nadzieję, że samo ich wyrażenie oraz opisanie przyniosło Pani ulgę.

Z Pani opisu, wnioskuję, że jest Pani świadoma, co u Pani i z Panią się dzieje, pod względem emocjonalnym, w przypadku "spontanicznego" spożywania posiłku.

Proszę nie czekać, widziałabym celowość osobistej konsultacji diagnostycznej w Poradni Leczenia Zaburzeń Odżywiania albo w Poradni Zdrowia Psychicznego, w ramach NFZ-tu, bez skierowania.

Życzę Pani radości i pomyślności w codzienności!

irena.mielnik.madej@gmail.com tel. 502 749 605