Co zrobić, gdy dziecko dostaje histerii na widok małych dzieci?

Witam. Moj synek ma 3latka od dłuższego czasu boi sie dzieci. Mniejszych od siebie lub tych w równym wieku. Ze starszakami nie ma problemu. Ale te maluchy nie wchodzą w gre. Boi sie panicznie. Ucieka. Płacze. Histeria na calego:/ przyktpi mi bo nznajomych nigdzie jechać do rodziny czy znajomych gdyz synek nie akceptuje dzieci. Jak mu pomoc. Czuje sie bezsilnie. Szkoda mi go kiedy widze ten jego strach.i paniczny płacZ. Pomocy

Rozumiem, z oprócz opisanej trudności, synek rozwija się prawidłowo, nie ma szczególnych trudności czy zaburzeń rozwoju. Gdyby zauważała Pani także inne trudności czy nietypowe zachowania- warto skonsultować je z psychologiem dziecięcym. W innym przypadku możliwe jest, że Maluch po prostu reaguje lękiem na dzieci ze względu na jakieś negatywne doświadczenie. Być może synek miał kiedyś czegoś się wystraszył w relacji z dzieckiem (które np głośno się rozpłakało itp) lub też wystraszyło go coś (np głośny hałas) w trakcie relacji z rówieśnikiem, choć nie miało z nim nic wspólnego i obecnie lęk się uogólnił? Warto spróbować spokojnie porozmawiać z synkiem (nie w sytuacji lęku i płaczu, ale w sytuacji, gdy Malec jest spokojny), dopytać o przyczyny strachu. Zrozumienie przyczyn lęku pomoże w poradzeniu sobie z nim. Ważne, żeby nie zmuszać dziecka na siłę, starać się jednak oswajać z obecnością innych ludzi (w tym dzieci) w różnych obszarach- np na placu zabaw, w sklepie. Najpierw w bezpiecznej dla synka odległości, która stopniowo będzie można zmniejszać. W razie potrzeby można także skorzystać z pomoc psychologa, psychoterapeuty rodzinnego.