Co zrobić, gdy ludzie utwierdzają mnie w poczuciu niskiej wartości?

Co zrobić, gdy ludzie utwierdzają mnie w poczuciu niskiej wartości? Czuję się wówczas fatalnie. W jaki sposób bronić swojego zdania? Bo często przybieram postawę defensywną, gdy ktoś na mnie krzyczy lub narzuca mi własne zdanie. Wiem, że powinienem reagować. I nawet jeśli reaguję, odpowiedzią jest lekceważący śmiech. Natomiast jeśli te słowa powiedziałby ktoś pewny siebie, to druga strona traktuje to z szacunkiem. W czym tkwi problem? Pozdrawiam.

Druga strona: poczucie wartości jest w nas. Niezależnie od "obiektywnych" zachowań otoczenia, mamy tendencję do doszukiwania się sygnałów, które potwierdzają naszą "opinię o sobie". Jeśli siebie lubię, będę chętniej odbierała sygnały, że jestem w porządku, że inni mnie także lubią. Jeżeli mam niską samoocenę, jak radar wychwytuję subtelne oznaki tego, że nie jestem wystarczająco fajna, mądra itp.
Oznacza to, że niestety w każdym otoczeniu będzie Pan czuł się "gorszy", dopóki nie przepracuje Pan problemu w sobie. Polecam psychoterapię.

http://www.krakowpsycholog.com.pl/

Jeśli się da, zmienić otoczenie. Nie warto być blisko ludzi, którzy Pana nie szanują. Jeśli to niemożliwe, proszę pomyśleć o wizycie u psychologa, który nauczy Pana zachowań asertywnych i pomoże Panu zrozumieć samego siebie. Pozdrawiam i życzę powodzenia!