Co zrobić, gdy mąż odsunął się od żony chorej na raka?

Witam: Mam 29 lat jestem w trakcie chemioterapi i leczenia raka. Od ok 4 miesiecy moj maz z ktorym jestem po slubie dopiero 4 lata nie przytula mnie tak często nie mowiac o tym ze nasze zycie intymne wogole przestało istniec. Jak próbuje z nim o tym rozmawiac to mowi ze jest wszystko ok ze nie kocha i jest mu tak dobrze. A mi go brakuje i nie wiem co mam robic. Boje sie ze przyjdzie taki ze znajdzie sobie kogos innego. Nie iem co mam zrobic zeby choc troche bylo inaczej.

Dzień dobry.

Choroba nowotworowa to bardzo trudne doświadczenie dla chorych, jak i dla ich bliskich. Nie jestem w stanie wyjaśnić zmiany w zachowaniu Pani męża, ale doświadczenie podpowiada, że powodów takiej sytuacji może być bardzo wiele. Być może wynika ona ze strachy męża o Panią, z którym mąż nie potrafi sobie poradzić. Być może boi się, że jego zachowaniem spowoduje Pani krzywdę, albo nie wie (lub nie rozumie) czego Pani potrzebuje w tym momencie. Jego zachowanie może wynikać zarówno z nastawienia wobec Pani, jak z problemów, które dotyczą jego samego?

Skoro próbowała Pani z nim rozmawiać i nie przyniosło to pożądanego efektu, myślę, że warto zastanowić się nad poszukaniem pomocy z zewnątrz. Choroba często powoduje pewne kryzysy w związku i choć nie dotyczy to wszystkich par, jest jednak dość powszechne. Dlatego proponuję, żeby zapytała się Pani swojego lekarza prowadzącego, czy spotkał się z taką sytuacją u innych pacjentów i co im poradził? Warto też poszukać kontaktu z innymi pacjentami, którzy mogliby podzielić się swoimi doświadczeniami (w grupie wsparcia lub na forach internetowych). Może Pani mąż także byłby tym zainteresowany..?

Zawsze też można skorzystać z pomocy psychologa. Dotyczy to spotkania Państwa razem, albo osobno Pani lub męża. Warto Pamiętać, że mąż znajdzie pomoc tylko wtedy kiedy sam uzna, że ma jakiś kłopot i że potrzebuje pomocy, żeby go rozwiązać. Pani może zaś zająć się samą sobą. Z pewnością jest to trudna sytuacja i warto poszukać dla siebie pomocy.

Życzę powodzenia w walce z choroba i w przezwyciężeniu trudności, które Pani zauważa.

Pozdrawiam
Tomasz Krasuski

www.krasuski-psycholog.pl

Witam, proszę skorzystać z konsultacji z psychologiem, psychoonkologiem. Jeżeli mąż nie chce rozmawiać z Panią o powodach swojego zachowania, być może łatwiej będzie Państwu podzielić się swoimi odczuciami w obecności psychologa. Proszę porozmawiać o swoich potrzebach, obawach. Choroba nowotworowa dotyka całą rodzinę, każdy na swój sposób przeżywa tą sytuację.
Pozdrawiam serdecznie