Co zrobić, gdy moje dziecko nie potrafi samodzielnie zasypiać, jedynie z cyckiem w buzi?

Od początku karmię piersią i tak zawsze praktycznie mały usypiał przy piersi na leżąco w naszym łóżku małżeńskim i wszystko było ok poza tym, że nie zawsze potem chciał spać w swoim łóżeczku. Po przeniesieniu go na śpiocha spał tam do 12 różnie, a potem zabierałam go do nas i już tak zostawał do rana. Było ok dlatego, że jak był mniejszy budził się tak kilka razy dostał pierś i znów spał, natomiast teraz (wiem, że to jest okres ząbkowania, ale nie mogę całkiem na to zgonić, ponieważ on się śmieje, bawi, gdy mi nie śpi w nocy). Usypiam go tak samo jak wcześniej, a on macha rączkami, szczypie, drapie, wierci się, ssie tego cycka, wyrywa go, znów ssie, aż w końcu uśnie albo i nie. Próbujemy za jakiś czas znowu się męczyć, ale z chwilą, gdy ja chcę tą pierś wyjąć jak widzę, że usnął to momentalnie się budzi, a nie ma już mowy o przeniesieniu do łóżeczka, gdyż w naszym łóżku zajmuje już moje miejsce i ja nie mam bardzo gdzie spać, jest za ciasno.

Od początku podziwiam te matki co nauczyły same dziecko zasypiać w swoim łóżeczku, ja tego nie potrafię. A gdy uśnie przy tym cycku, to za jakąś godzinę budzi się i chce cycka, od którego praktycznie nie chce się uwolnić. Zrobił sobie ze mnie smoczka, a samego smoczka od początku nie tolerował. Więc chodzi o to, że ja też nie mogę spać i jestem ciągle niewyspana, bo on się nie chce ode mnie odessać i nie śpi twardo, tylko jak mysz pod miotłą, co chwila się budząc i żądając pierś, której już nie mam siły podawać, bo on nie jest głodny, tylko chce go sobie po prostu pocuchać. Próbuję też go inaczej usypiać na rękach, bez piersi najchętniej to bym już przestała go karmić, bo nie mam już na to najmniejszej ochoty, gdyż jest to coraz bardziej męczące, no i ja się denerwuję. On to pewnie wyczuwa i to jest takie błędne koło. Bardzo bym chciała obrać jakiś jeden sposób usypiania i nauczenia go spać w swoim łóżeczku, najlepiej bez cycka. Wiem też, że dziecko nie lubi być przenoszone i że ono samo świadomie powinno usnąć tam gdzie ma spać całą noc, ale jak to zrobić? Położyć go do łóżeczka, gdy jest senne i co dalej on nie uśnie jak dorosły? Proszę mi pomóc, bo nie mam już cierpliwości

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam;)

Zachęcam Panią do zmiany sposobu karmienia malucha, tak na początek: rezygnacja z piersi na rzecz innych pokarmów stałych, rozwijających umiejętność gryzienia, żucia itp. Dziecko jest już duże i przyzwyczaiło się do pewnego rytuału, co może okazać się przeszkodą w zmianie tego stanu rzeczy. Warto udać się do poradni laktacyjnej lub do psychologa dziecięcego i poprosić o pomoc i sposoby radzenia sobie w sytuacji zmiany karmienia:)

Dziecko rośnie i zmieni swoje potrzeby oraz sposoby ich sygnalizowania, stąd pewnie większa aktywność w nocy, chęć zabawy, bliskości z mamą itd. To dość uciążliwe dla rodziców, ale wpisane w rozwój, więc warto uzbroić się w cierpliwość. Do wprowadzenia samodzielnego spania proszę przygotować się dopiero po zmianie sposobu karmienia, co oszczędzi dziecku i Państwu niepotrzebnych dodatkowych emocji.

Pozdrawiam