Co zrobić, gdy nie mam miesiączki?

Witam, mam 161 cm wzrostu i ważę 48 kg, jestem kobietą. Ostatnio - mam na myśli tegoroczne wakacje - schudłam około 12 kg. Bardzo dużo ćwiczyłam, ale tylko na rowerku stacjonarnym - potrafiłam ćwiczyć na nim 3-4 godziny dziennie, oczywiście z przerwami. Obecnie chciałabym zachować wagę - nie ćwiczę już wcale na tym rowerku, a jedynie raz w tygodniu mam godzinny aerobik. Mam takie pytanie, jak utrzymać wagę? Nie chcę by te moje męki poszły na marne...

Obecnie jem co 3 godziny - tak się staram. Piję do każdego posiłku i w ogóle w całym dniu - herbatę - dziennie około 7-8 szklanek. Zrezygnowałam zupełnie ze słodyczy, jasnego chleba, fast-foodów, oto co jem teraz, poniedziałek – piątek: - I śniadanie, godzina 7.00 lub 8.00: serek lekki - 3% tłuszczu, 2 kromki chleba razowego (lub innego ciemnego) z szynką konserwową, pomidorem. Jeśli jest w domu to dodaję jeszcze kilka liści sałaty i 2-3 rzodkiewki. Śniadanie zawsze jem takie samo. - II śniadanie, godzina 11.00 lub chwilkę później - przeważnie na uczelni jem 2 jabłka mniejsze lub jedno większe, czasami jedna brzoskwinia. - Obiad, godzina 14.00 lub chwilkę po - warzywa na parze + pierś z kurczaka (lub indyka) także na parze lub 30 dag surówki marchwiowo-ananasowej. - Kolacja, 17.00 lub chwilkę po - 1 kromka chleba razowego lub innego ciemnego z szynką konserwową, pomidor, surowa marchew - jedna sztuka. Do tego sałata i rzodkiewka (kiedy mam je w domu).

Jeśli chodzi o weekendy to śniadanie mam takie samo, II śniadanie mam analogiczne lub też takie samo, obiad to oprócz piersi z kurczaka (indyka) na parze jem główkę kalafiora - ma ona średnio od 600-800 kcal., kolacja jest taka sama. Kolejnym moim pytaniem jest brak miesiączki, nie mam jej już od 4 miesięcy i nie wiem co zrobić. Bardzo się boję, mimo że objawy miesiączkowe takie, jak np. ból piersi występują, a samej miesiączki brak. Można ją jakoś wywołać? Proszę o szybką odpowiedź

KOBIETA ponad rok temu

Witam,

Jeśli ubytek masy ciała wystąpił zbyt szybko i był dużego rzędu, można się spodziewać, iż po części mogło to się przyczynić do zaniku miesiączki. Jej brak, jest bezwzględnym wskazaniem do wizyty u ginekologa. Czasem przywraca się ją poprzez wspomaganie farmakologiczne.

Zabrakło informacji o Pani wieku, stąd ciężko jest mi odpowiedzieć, jaka masa ciała jest dla Pani właściwa.

Pozdrawiam