Co zrobić, gdy nie mam możliwości usunięcia spirali?

Obawiam się pewnej rzeczy. Jestem za granicą, a boję się wyciągnąć tą spiralę. Termin spirali upływa w maju. Mam pytanie czy długie przenoszenie może dać powikłania? Bardzo proszę o odpowiedź.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Wkładki wewnątrzmaciczne mogą mieć różne kształty i powinny być wymieniane co trzy do pięciu lat, w zależności od typu. Każda wkładka ma przez producenta określony czas stosowania, którego nie należy przekraczać. Po pierwsze po wyznaczonym okresie kończy się działanie środka aktywnego, po drugie natomiast zmniejsza się elastyczność wkładki oraz istnieje możliwość urwania się nitek, co może utrudniać jej usunięcie. Proszę zatem postarać się usunąć wkładkę zgodnie z zaleceniami producenta.