Co zrobić gdy płytki krwi nie osiągają normy?

Witam! Od 18 roku życia nie osiągam 150 jednostek płytek krwi. Zaczęło się od 97 potem wahało się nawet do 130 ale nie osiągało 150. Badania były takie jak: wątroba, szpik, HIV i nic nie wykryto. Żaden z lekarzy nie wie jak mi pomóc a do wojska przyjąć mnie nie chcą, określają jako małopłytkowość. Co robić? Pozdrawiam, Kamil
ponad rok temu

Witam!

Małopłytkowość to określenie oznaczające stan, gdy stężenie płytek we krwi jest niższe niż 150 000/mikrolitr. Z tego co Pan pisze, był pan diagnozowany w kierunku przyczyn małopłytkowości, a badania nie wykazały, aby u jej podłoża leżała jakakolwiek patologia. Zakładam, że jest Pan pod opieką hematologa.

Szacuje się, że małopłytkowość występuje u 2,5% zdrowej populacji  - być może zalicza się Pan do tej grupy. Dlatego też, jeśli to odchylenie w badaniu krwi jest przyczyną problemów z wstąpieniem do wojska, radziłabym poprosić opiekującego się Panem hematologa o wydanie opinii, że jest Pan osobą zdrową i że nie istnieją przeciwskazania do służby wojskowej, którą przedłoży Pan podczas komisji lekarskiej.

Pozdrawiam