Zapytaj lekarza

1 , 0 2 7 , 8 2 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co zrobić, gdy zapomniałam tabletki w trzecim tygodniu?

Witam! Tabletki biorę 11 miesięcy (w sierpniu będzie rok), nigdy mi się nie zdarzyło zapomnieć, aż do niedzieli... Zapomniałam wziąć 18. tabletkę antykoncepcyjną N*** w niedzielę (10.07), wzięłam ją w poniedziałek (11.07,wczoraj) rano, o godzinie 10:15.

W godzinach wieczornych w poniedziałek miał miejsce stosunek bez prezerwatywy (choć partner wyszedł przed wytryskiem, nie mogę być do końca pewna,czy faktycznie wyszedł przed, czy może wytrysk choć trochę miał miejsce we mnie). Następną tabletkę, którą miałam wziąć w poniedziałek, wzięłam planowo o 21 (to było jakieś pół godziny po stosunku). Wiem, że teraz mam nie robić 7-dniowej przerwy, tylko brać następne opakowanie od razu.

Nie jestem jednak pewna, czy nie doszło do zapłodnienia, gdyż odbył się stosunek? Czy jestem dalej chroniona przed zajściem w ciążę? Proszę o szybką odpowiedź, gdyż na tabletkę "72h po" mam coraz mniej czasu, jeśli jest konieczność wzięcia jej... Nie jestem jeszcze gotowa na macierzyństwo.

Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Antykoncepcja po

Niestety, czasami niektóre metody zabezpieczenia przed ciążą zawodzą, może dojść do pęknięcia prezerwatywy lub kobieta zapomni o tabletce antykoncepcyjnej. Coraz częściej mówi się o antykoncepcji awaryjnej, która jest określana również jako antykoncepcja ?po? czy antykoncepcja ratunkowa.

Lek. Magdalena Szymańska
64 poziom zaufania

Dzień dobry!

Jeżeli pacjentka zapomina wziąć tabletkę w trzecim tygodniu stosowania należy rozważyć tabletkę 72 h po, gdy tabletka była przyjęta z ponad 12 h opóźnieniem.

Jeżeli jednak minęło mniej czasu wtedy prawdopodobnie ochrona antykoncepcyjna była zachowana.

Pozdrawiam!

Lekarz medycyny na specjalizacji z dermatologii i wenerologii.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy