Co zrobić, gdy życie przestaje mieć sens?

Witam, mam na imię Paweł. Mam 23 lata i wielki problem z samym sobą. Od 2 lat życie przestało mieć dla mnie chociażby najmniejszy sens. Wszystko, co kiedyś było dla mnie ważne, dzisiaj zupełnie się nie liczy. Życie na tyle mi zbrzydło, co jest mi zupełnie obojętne, co się ze mną stanie. Pragnę zasnąć i się nie obudzić. Wiem, to straszne, ale często myślę, żeby odebrać sobie życie i boję się, że to kiedyś zrobię. Nigdy nie miałem dziewczyny, szczerze mówiąc, to się temu nie dziwię, bo kto chciałby się ze mną związać? Widząc swoje odbicie w lustrze, robi mi się niedobrze. Czy można aż tak bardzo nienawidzić samego siebie? Nikt z moich bliskich nie umarł ani też nie choruje, mam pracę, samochód, mimo to nie mam siły, żeby dalej żyć. Nikomu nie mówiłem o tym, co mnie trapi. Nie chcę martwić rodziców, i bez tego mają wystarczająco dużo kłopotów. Fizyczny ból w porównaniu z tym, co czuję, jest niczym. Proszę o pomoc, bo nie wiem, co się ze mną stanie.

Mgr Joanna Żur-Teper

Witam!
Twoje objawy mogą wskazywać na depresję, jeśli uważasz, że w Twoim życiu jest wszystko w porządku, a mimo to czujesz się przygnębiony i nic Cię nie cieszy. Myśli samobójcze, które się u Ciebie pojawiają, są wskazaniem do wizyty u psychologa. W żadnym wypadku nie należy tego ignorować. Tym bardziej, że Twój stan trwa już dwa lata.
Uważam, że powinieneś porozmawiać z rodzicami lub kimś bliskim. Samemu będzie Ci o wiele trudniej uporać się z problemami. Taka szczera rozmowa przyniesie Ci ulgę i pozwoli spojrzeć inaczej na sytuację. Proszenie o pomoc i wsparcie nie jest niczym złym, a może przynieść znaczne korzyści.
Nie miej pretensji do siebie za to, co się dzieje, bo nie jest to Twoją winą. Nie wynika z niczego innego jak tylko z choroby. Pamiętaj, że z depresją można sobie poradzić, taki stan nie trwa nieprzerwanie.
Pozdrawiam serdecznie