Co zrobić, jeśli w wyniku badania ginekologicznego mam cechy infekcji HPV?

Wrocilam od ginekologa z wynikiem nieprawidlowym . "zmiany srodnablonkowe malego stopnia cin i ,cechy infekcji hpv, l-sil" Co dalej ? Czy faktycznie nie ma potrzeby powtórnego badania ? Czy mogę tym zarazić partnera? Czy nadal możemy wspolzyc? Czy możemy starać się o dziecko czy lepiej się wstrzymać ?

Lek. Paweł Szadkowski

Rzeczywiście rozpoznanie LSIL i CIN I nie wymagają leczenia, a jedynie kontroli. Może również Pani pomyśleć nad wykonaniem kolposkopii. Może Pani współżyć z partnerem i może się Pani starać o dziecko.
Infekcje HPV są bardzo częste, dotyczą 40-50% populacji. Jednak niebezpieczne są tylko te infekcje, które mają charakter przewlekły (HSIL). W wielu wypadkach może dojść do samowyleczenia, wtedy nabłonek ulega złuszczeniu i wszystko wraca do normy.