Co zrobić, jeżeli dziecko nie chce korzystać z nocnika?

Witam.martwi mnie mój 2,5letni syn.jest madrym wesolym i sprytnym chlopcem tylko nie mowi i nie chce siadac na nocnik.wszystko rozumie oczywiscie poza tym ze czegos nie wolno bo etedy sie denerwuje. Wykonuje polecania wszystko przyniesie pokaże czy to w domu czy na książce.ma bardzo dobra pamięć i kojarzy wiele faktow.wola tata dziadzia baba ci ci na kotka am am mowi ta znaczy tak i duzo innych slow ktore nie wiem co znaczą jednak zapytany o cos czy jak chce pic pokaże zaprowadzi powie ee ale nic wiecej.słyszy kazdy szelest dzwonek drzwi czy jak ktos rozmawia pietro nizej. Neurologopeda nie widzi zaburzen.siku wie ze chce ale nie chce siadac.ssie kciuka głównie w nocy i nie ma metody na to..

Dzień dobry,
Polecam książeczki wprowadzające w tematykę nocnikowania np. Nocnik nad nocnikami, Kajtuś na nocniczku. Warto modelować zachowanie - może ulubiony miś mógłby skorzystać z nocnika, albo zaprzyjaźnione dziecko w wieku podobnym do synka. Można też pokazać jak dorośli korzystają z toalety. Dobrze próbować wysadzać wtedy kiedy naturalnie dziecku chce się siku np. po przebudzeniu
i bardzo chwalić za każde siku na nocnik. I nie zwracać uwagi na porażki czyli siku w majtki. Nie ma odgórnych zaleceń kiedy dziecko powinno być odpieluchowane, zakłada się że u dziecka po ukończeniu trzeciego roku życia jest biologiczna gotowość do kontroli pęcherza. Niektóre dzieci oczywiście osiągają ją wcześniej. Znam wiele dzieci, które odpieluchowały się właśnie w okolicy trzecich urodzin. Ze względu na zdrowie pęcherza moczowego dziecko powinno samo zgłaszać potrzebę sikania. Dlatego jeśli wszystkie Pani próby nie przyniosą rezultatu, radzę odpuścić i poczekać kilka tygodni. Z tego co Pani pisze, można wnioskować, że synek prawidłowo się rozwija, na pewno w końcu opanuje także korzystanie z nocnika.