Co zrobić kiedy dziecko kaszle - czy jest to oznaka astmy?

Witam! Mój syn ma 8 miesięcy. Od dwóch tygodni kaszle, ale lekarze pediatrzy nie widzą żadnej choroby. Wykryto tylko szelest nad serduszkiem, ale po konsultacji kardiologicznej okazało się, że maluszek ma dodatkową strunę mięśniową w lewej górnej przegrodzie i nic poza tym. Dziecko miało robione badanie morfologiczne. Wykazało ono iż jest stosunkowo dużo przeciwciał. Czy jest to oznaka alergii czy astmy? Jak z tym walczyć? Bardzo proszę o pomoc.

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Na razie kaszel nie występuje długo, dlatego nie można mówić o kaszlu przewlekłym. Najczęściej przyczyną kaszlu o krótkim okresie trwania jest infekcja. Jeżeli chodzi o wyniki morfologii, to w  jej zakresie nie są oznaczanie żadne przeciwciała, tak więc w pytanie prawdopodobnie wkradł się błąd.
Istnieje wariant astmy gdzie głównym objawem jest kaszel to zespół Corrao, czyli astma kaszlowa. Jest choroba układu oddechowego. Schorzenie jest trudne do zdiagnozowania, gdyż jedynym objawem jest uporczywy kaszel. Inaczej niż w innych postaciach astmy, gdzie występują świsty czy problemy z oddychaniem.
 Na podstawie samego opisu, bez możliwości badania, dokładnego zebrania wywiadu czy możliwości obejrzenia wyników badań dodatkowych nie ma możliwości, aby postawić rozpoznanie. Konieczna jest wizyta u lekarza, tutaj kolejnym krokiem wydaje się że powinno być odwiedzenie pulmonologa dziecięcego oraz alergologa.
Pozdrawiam