Co zrobić, kiedy mama szybko denerwuje się i krzyczy?

Moja mama bardzo szybko się denerwuje i zaczyna krzyczeć, wyzywać i wypominać wszystko. Jak postępować w takich sytuacjach? Odezwać się i zwrócić uwagę czy nie mówić nic? A może jest jakieś inne wyjście? Spokojna rozmowa i wyjaśnienie sobie wszystkiego kończy się kłótnią, gdyż mama ma swoje zdanie na kazdy temat i go nie zmieni.

Dzień dobry!

Niestety, czasami nie mamy wpływu na zachowania i reakcje emocjonalne innych osób. Nie sposób zmienić kogoś bez jego woli i współpracy.
Trudno też odgadnąć, jaki sposób reakcji "podziałałby na mamę" najskuteczniej - wchodzenie w dyskusję, próby uspokajania jej, czy też "szokowe" ignorowanie, wychodzenie z rozmowy, które przeradza się w kłótnię. Którą opcję wybierała Pani do tej pory najczęściej i jakie miała to skutki? Którą ze swoich dotychczasowych "metod" rozmowy z mamą uważa Pani za najlepszą, a którą za - wręcz przeciwnie - jeszcze bardziej pogarszającą sytuację?
Warto się też zastanowić, czy są takie tematy, które szczególnie często kończą się kłótnią albo czy jest coś takiego w zachowaniu Pani (lub innych domowników) co dodatkowo złości mamę, sprawia, że traci ona kontrolę nad swoim zachowaniem.
Czy mama kiedykolwiek konsultowała się z psychologiem, lekarzem lub lekarzem psychiatrą w temacie swojego nastroju, emocji i zachowań wybuchowych?

Pozdrawiam!

Witam. Skoro spokojna rozmowa i wyjaśnienie nie pomaga to jest kłopot, ale może trzeba zacząć od spokojnego powiedzenia mamie, że na panią krzyczy i z taką nią nie chce roz
mawiać.
Magdalena Brabec