Co zrobić po wypadnięciu korony?

Witam, od dwóch lat mam koronę osadzoną na pozostałościach po zębie, jest to górna piątka. Wczoraj ku memu zaskoczeniu ząb spadł... Raz już zleciała porcelana, ale dentysta ponownie ją zamocował. Niestety tym razem wypadła korona wraz z takim białym hmmm chyba sztyftem. Strasznie spanikowałam, a że czuję się strasznie bez zęba to kombinowałam żeby go włożyć na swoje miejsce i... UDAŁO SIĘ! I teoretycznie wszystko jest OK. Ząb się trzyma, normalnie jem, chwilami odczuwam ból ale generalnie jest O.K Oczywiście chciałam udać się do wykonawcy tego dzieła ale jest na urlopie.. i czekam.. ;| Czy to już koniec żywota tej korony i jej dni są policzone :( ?

To zależy od przyczyny odcementowania się zęba ćwiekowego (z opisu wygląda,że odcementowała się korona włącznie z wkładem z włókna szklanego). Czasami taką pracę mozna ponownie zacementować, ale rokowanie jest kiepskie- jak raz wypadło, to będzie dalej wypadać, bo na tym etapie najczęściej nie da się wyeliminować wad pracy. Jak najszybciej idź do gainetu, żeby dentysta zdezynfekował kanał i zabezpieczył go przed dalszym zakażaniem- oczywiście jeśli nie stwierdzi, że zab jest ewidentnie do ekstrakcji (np.przypadku pęknięcia korzenia).

Piotr Brzezik

Witam,
bez odpowiedniej diagnostyki (ocena korony, zdjęcie RTG) nie da się jednoznacznie stwierdzić czy uzupełnienie będzie mogło być ponownie zacementowane. Niepokój budzi fakt odczuwania przez Panią bólu. Nawet niewielkie dolegliwości mogą świadczyć o procesach chorobowych toczących się w zębie, które jednocześnie mogą być bezpośrednią przyczyną utraty korony. Zalecam wizytę u protetyka, który na podstawie badania przedmiotowego i badań dodatkowych oceni sytuację i zaplanuje dalsze leczenie.