Co zrobić przy białaczce limfatycznej?

Witam. Tato ma 62 lata. Ma stwierdzoną białaczkę limfatyczną. Ostatnie wyniki badań wykazały 70 tys. leukocytów. Słabo się czuje. W jego imieniu proszę o fachową poradę.

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Przewlekła białaczka limfatyczna jest (jak sama nazwa wskazuje) schorzeniem przebiegającym przewlekle, z którego niestety nie można się wyleczyć. Osoby, u których rozpoznano białaczkę, powinny trafić pod opiekę hematologa, który na początku powinien dokonać oceny stopnia zaawansowania choroby, a następnie podjąć decyzję, co do dalszego postępowania.

We wczesnych stadiach choroby, przyjmuje się postawę wyczekującą, tzn. nie włącza się leczenia i chorego obserwuje się. Dowiedziono, że takie postępowanie zmniejsza ilość powikłań toksycznych związanych z wczesnym właczeniem leczenia chemioterapią.

Trudno mi oceniać możliwości postępowania u Pani Taty, nie znając szczegółów jego choroby. Liczba leukocytów jest wysoka, natomiast istotne jest także to, jaka liczba leukocytów była stwierdzona na początku choroby, w jakim czasie doszło do ewentualnego wzrostu leukocytów, oraz czy istnieją objawy towarzyszące takie jak anemia, małopłytkowość, powiększenie węzłów chłonnych, śledziony lub wątroby, a także ogólny stan zdrowia Taty.

Uważam, że powinni Państwo zdać się na lekarza prowadzącego Tatę i do niego skierować wszelkie pytania dotyczące ewentualnych opcji leczenia. Proszę nie bać się pytać, w końcu po to jesteśmy!

Pozdrawiam serdecznie