Co zrobić w przypadku ataków paniki?

Dwa razy zdarzyło się, że miałam atak paniki w nocy po 3 miesiącach zaczelo mnie to atakować w dzień na początku lagodnie.. chociaż i tak bardzo się przestraszylam ze w ogóle możliwe było żeby to coś pojawilo się w dzień. W chwili gdy wyjechałam na wakacje znowu mnie dopadl i to była masakra pojawialy się takie odczucia jak : pustka w glowie , kompletne wyjscie z tego co realne, kolatanie serce, myśl o tym ze oszalałam. W ten sam dzień gdy poszlam na dyskoteke i było głośno dopadł mnie tai szok ze przestałam słyszec. . W tej chwili mam pustke w glowie od 4 dni i bardzo dziwne się czuje . Co mi dolega? Czy to napewno atak paniki? Skąd to się bierze czego się tak boje :(

Witam. Wygląda to jak atak paniki, rzeczywiście. Mimo to, warto byłoby pójść do lekarza ogólnego i zrobić badania, które ewentualnie zleci. Jeśli przyczyna nie jest medyczna, polecam kontakt z psychoterapeutą. Pozdrawiam!

Dr Anita Rawa-Kochanowska

W takiej sytuacji warto wykluczyć wszelkie problemy kardiologiczne. Jeżeli lekarz potwierdzi, że kardiologicznie nic Pani nie dolega, warto udać się na konsultację do psychologa. Objawy, o których Pani piszę mogą być konsekwencją jakieś stresującej sytuacji lub przeciążenia trudnymi emocjami, np. lękiem.
Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego

Witam Panią,
Objawy, które Pan opisuje, w tym lęk o własne zdrowie,
często towarzyszą zaburzeniom lękowym, nerwicowym
i atakom paniki.
Prawdopodobnie stres lub jakieś przykre doświadczenia
z przeszłości wywołały u Pani bezpodstawny,
a jednak dla Pani zatrważający lęk.
Każdy lęk, również ten związany z atakami paniki,
lęk o własne zdrowie czy lęk przed śmiercią, przyczynia się
do odczuwania różnych nieprzyjemnych objawów somatycznych.
Osoby cierpiące na nerwicę często też mają uczucie zawrotów
głowy
, duszności, osłabienia oraz poczucie zbliżającego się omdlenia,
które w rzeczywistości bardzo rzadko się zdarza.
Jednak koncentrowanie się nawet na niewielkich dolegliwościach
powoduje, że lęk o zdrowie i o własne życie narasta
i coraz trudniej go ujarzmić, a to może doprowadzić
do poważnych zaburzeń.
Aby skutecznie wyleczyć zaburzenia lękowe, ataki paniki
i ich uciążliwe konsekwencje, należy dotrzeć do źródła problemu
i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.
Dlatego zachęcam Panią do skorzystania z psychoterapii.
Terapeuta pomoże Pani odzyskać równowagę wewnętrzną,
wypracować umiejętności radzenia sobie ze stresem, z emocjami ,
a także uporać się z lękami i pozostałymi dolegliwościami.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
konsultacje@psycholog24online.pl
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl