Co zrobić w przypadku lęku przed zaśnięciem?

witam,od jakiegos czasu gdy probuje zasnac zaczyna cos uciskac moja klatke,mam lęk przed zasnieciem czasem wybudzam sie w nocy z napadem lęku niewiadomo przed czym szybko biegne i zapalam swiatlo szybko oddycham az nie dojde do siebie.Gdy ponownie sie klade to trudno mi zasnac bo boje sie ze przestane oddychac lub ze cos zlefo staniw sienz moim sercem.W dzien rowniez mam dziwne objawy klucie w klatce plytki oddech ...szybko sie denerwuje...ciagle mysle o zawale serca szumi mi z tylu glowy .Bardzo obnizylo to moj komfort zycia.Nie wiem czy to nerwica,czy cos innego.Czesto gdy klade sie spac to zajmuje mi zasniecie nawet kilka godzin.Gdy juz "odplywam"to zaczynam czuc jakis lęk kreci mnie w brzuchu ,czuje ciagle bicie serca kluje mnie w klatce czesto tez mam uczucie palacego bolu za mostkiem niepamietam juz kiedy normalnie zasnalem objawy nasilaja sie zawsze gdy wypije alkohol wtedy jest jalas masakra ciagle sprawdzam swoj puls palcem i mierze cisnienie

Dzień Dobry Panu,

Dziękuję Panu za zaufanie :)

Nie napisał Pan, jaki styl życia prowadzi Pan na co dzień?
Jak jest u Pana z regularna aktywnością fizyczną?
Jak z suplementacją?
Jak radzi sobie Pan ze stresem?
Czy dzieli się Pan swoim przeżywaniem/uczuciami (m. in. niepokoju, obaw) z Bliskimi?
To ma fundamentalne znaczenie dla dobrostanu psychicznego/fizycznego/mentalnego/duchowego.

Zasygnalizowane przez Pana symptomy wskazują na zaburzenia nerwicowe.

Aby efektywnie wyleczyć symptomy nerwicowe, potrzebne jest dotarcie do źródła symptomatycznego, by zastosować dla Pana optymalną formę terapii.
Dlatego, inspiruję Pana do osobistej konsultacji diagnostycznej/specjalistycznej
(Psycholog/psychoterapeuta) by przy wsparciu Terapeuty poradził sobie Pan z przyczyną, jak i z objawami, które obniżyły Pana komfort życia.

Istotne jest omówienie swoich dolegliwości z Psychologiem.

Gdyby miał Pan życzenie konsultacji via Skype, zapraszam Pana na sesję online.

Z przesłaniem dla Pana tylko satysfakcjonującego samopoczucia i energii!

irena.mielnik.madej@gmail.com tel. 502 749 605

Witam Pana,
objawy mogą mieć podłoże psychogenne, spowodowane stresem.
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. W Pana przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Pozdrawiam serdecznie
Bożena Waluś
psychologbw@gmail.com
tel.: 696450393