Co zrobić w przypadku pęknięcia nad odbytem?

Dlugie pęknięcie nad odbytem między pośladkami w stronę pleców.... Przy wypróżnianiu odczuwam ból, ale już się do niego przyzwyczailam, była też krew... Teraz jest tylko ból i swędzenie najczęściej w nocy. Pęknięcie się wydłuża.. a jest już od jakiś 2 lat. Czy dałoby się to wyleczyć bez wizyty u lekarza? Jestem dziewczyną, 23 lata i po prostu jak normalny czlowiek- się wstydzę.

Lek. Paweł Szadkowski

Musi się Pani udać do lekarza. Taki stan może sprzyjać zakażeniom tej okolicy, ważne też jest ustalenie dokładnego rozpoznania i przyczyny dolegliwości. Proszę poszukać w internecie lekarzy kobiet, jeśli się Pani wstydzi. Może to być proktolog, lub chirurg. Lekarz rodzinny nie musi oglądać zmiany, jeśli opisze Pani swoje dolegliwości, skieuje Panią do odpowiedniego miejsca. Niestety przez całe życie nie raz będzie się Pani musiała udać do lekarza w tej lub innej sprawie. Proszę pamiętać, że dla lekarza nie jest to nic wstydliwego, widzi takie przypadki codziennie.