Co zrobić w przypadku pominięcia ostatniego szczepienia na tężec?

Mam pytanie dotyczące szczepionki przeciwtężcowej. Przyjęłam wszystkie dawki z wyjątkiem tej która otrzymuje się w wieku 19 lat. Rok temu przy ugryzieniu przez psa dostałam zastrzyk w szpitalu przeciwtężcowy. Czy teraz muszę brać 3 dawki, czy wystarczy jedna przypominająca ?

Lek. Paweł Szadkowski

W przypadku osoby nieszczepionej, niekompletnie zaszczepionej lub z brakiem dokumentacji dotyczącej szczepień obowiązuje różne postępowanie w zależności od poziomu narażenia na wystąpienie tężca (w zależności od rodzaju rany i zanieczyszczenia):
• niskie ryzyko zachorowania (świeże, mało zanieczyszczone rany, nie zawierające martwych tkanek): zalecana jest dawka szczepionki przeciw błonicy i tężcowi i następnie kontynuacja szczepienia podstawowego (kolejne dawki po 1 i po 6 mies.);
• wysokie ryzyko zachorowania (rany mocno zanieczyszczone lub zawierające zmiażdżone, martwe tkanki, opracowywane po >24 h od zranienia; rany kłute, miażdżone i postrzałowe): zalecana jest dawka szczepionki przeciw błonicy i tężcowi + swoista antytoksyna, a następnie kontynuacja szczepienia podstawowego (kolejne dawki po 1 i po 6 mies.). Lekarz ocenia konieczność podania swoistej antytoksyny tężcowej a następnie kontynuacji szczepienia podstawowego.