Co zrobić w przypadku pozytywnego testu na kiłę?

Witam, wczoraj odebrałem wyniki badania na kiłę.test przesiewowy jest dotatni, vdrl również i cala reszta też. Mam 19 lat kompletnie nie wiem co zrobić po odebraniu wyniku gdzie się zgłosić. Proszę o jak najszybszą odpowiedz chciałbym zacząć odrazu się leczyć, strasznie schudlem przez ten okres i nie mam chęci do życia...

Przemysław Zarzeczny

Szanowny Panie!
W Pana przypadku należy zgłosić się do lekarza POZ. Lekarz rozpocznie leczenie antybiotykiem, który uchroni Pana przed rozwojem zakażenia. Proszę również dbać w przyszłości o odpowiednie zabezpieczenie podczas stosunku, które może uchronić przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Okres wylęgania kiły wynosi zwykle 10-40 dni, średnio 21 dni. Maksymalny zakres wynosi od 3 do 90 dni, ponadto u części osób przebieg jest skryty, zatem brak objawów po 16 dniach, nie wyklucza zakażenia. Przypomnę też, że po stosunkach oralnych zmiana pierwotna może być zlokalizowana na wargach, języku lub po wewnętrznej stronie policzków, gdzie ciężko ją znaleźć. Zmiana pierwotna jest bezbolesna i samoistnie zanika po 6 tygodniach, co nie oznacza wyleczenia. Nawet ujemne wyniki badań serologicznych (WR, VRDL) wykonane w ciągu pierwszych 3 miesięcy po narażeniu nie pozwalają wykluczyć kiły.

Zalecam poddanie się leczeniu, które polega zwykle na pojedynczym wstrzyknięciu 2,4 miliona j.m. penicyliny benzatynowej (Debecylina).

Równie ważnym problem jest diagnostyka zakażenia HIV. Nic nie wiemy o statusie Pana partnera seksualnego w tym względzie. Zakażenie kiłą często współistnieje z zakażeniem wirusem HIV, ponadto kiła zwiększa zaraźliwość HIV (w USA 25% przypadków kiły współistnieje z HIV). Odsetek zakażonych HIV jest znacznie wyższy w grupach ryzyka, do których należą narkomani przyjmujący dożylnie środki odurzające oraz mężczyźni uprawiający seks z mężczyznami.

Ryzyko zakażenia HIV po pojedynczym akcie seksualnym jest realne, ale niezbyt duże.