Co zrobić w przypadku ubytku na górnej ósemce?

Szanowni Państwo Szanuję czas placówek pogotowia stomatologicznego i SORu, więc nie chcę zawracać im głowy pytaniami. Wypadł mi dość duży kawałek zęba - górnej lewej ósemki, odsłaniając jego wnętrze. Zwracam się z pytaniem, czy powinienem udać się z problemem na pogotowie stomatologiczne? Jestem zapisany do stomatologa na 26 kwietnia, jednak obawiam się powikłań, które mogą do tego czasu wystąpić. Artur

Witam, trzeba jak najszybciej zgłosić się do gabinetu stomatologicznego. Powinien Pan przesunąć wizytę na wcześniejszy termin. Jeżeli nie ma takiej możliwości to albo skorzystać z gabinetu prywatnego albo w ostateczności z pogotowia, gdzie też powinni Panu zabezpieczyć ząb poprzez założenie opatrunku. Pozdrawiam

Najlepiej byloby przesunąc datę wizyty na wcześniejsza żeby ubytek się nie powiekszał, nie doszło do zapalenia miazgi i konieczności leczenia kanałowego lub złamania zęba.

Witam serdecznie,
Przy tak odległym terminie wizyty istnieje ryzyko powstania stanu zapalnego oraz wystąpienia dolegliwości bólowych. Należy spróbować przesunąć termin wizyty na wcześniejszy lub w razie braku takiej możliwości, zgłosić się do innego stomatologa w celu tymczasowego zaopatrzenia zęba.
Warto również ustalić przyczynę odłamania zęba. Jeśli ósemka jest nieprawidłowo spozycjonowana i są problemy z jej oczyszczaniem lub powoduje ona nieprawidłowy zgryz, to należy zastanowić się nad jej usunięciem.
Decyzja tutaj należy do Pańskiego stomatologa.