Co zrobić w przypadku zabrudzenia rany piaskiem?

Witam, tydzień temu zrobiłam sobie małą ranę ostrą końcówką bransoletki, do tej rany niestety dostał się piasek. Mam również oparzenia słoneczne, które także mogły mieć kontakt z piaskiem. Obecnie mam 21 lat, nie miałam podawanej ostatniej dawki szczepionki przeciw tężcowi w wieku 19 lat. Czy powinnam mieć powody do obaw?

Lek. Paweł Szadkowski

Drobne, powierzchowne zranienia, szczególnie jeśli zostały prawidłowo odkażone, cechuje małe ryzyko zachorowania na tężec. W razie wątpliwości (ponieważ do oceny rany konieczne jest badanie przedmiotowe) należy skonsultować się z chirurgiem, a jeśli rana jest duża udać się na SOR.