Co zrobić w przypadku zwiększonego łaknienia u dziecka?

Witam. Co sie dzieje. 11 letnie dziecko widzac jedzenie chce ciagle jesc,po mimo,ze zjadla juz swoja duza porcje. Wzrost to 156cm a waży ponad 70kg. Nie potrafi odmowic jedzenia. Co zrobić aby dziecku zmniejszyl sie apetyt i mogla schudnac do wagi przecietnego dziecka w jej wieku?

Dzień dobry,
Najprawdopodobniej Pana córka lubi jeść i sprawia jej to ogromną przyjemność. Jeśli zjada duże porcje, ma też prawdopodobnie mocno rozciągnięty żołądek, więc czuje potrzebę dojadania. Jednym ze zdrowych nawyków, które można wprowadzić w domu to zasada, że każdy z domowników siada do stołu z nałożoną na talerz porcją jedzenia. Siadanie do stołu i nakładanie sobie jedzenia z dużych misek (tzw. "szwedzki stół"), na przykład ziemniaków, czy mięsa, powoduje często znaczne zwiększenie porcji. Kiedy wszyscy zjedzą, powinno się schować jedzenie i nie trzymać na widoku słodyczy, ani przekąsek. Osoby, które lubią jeść, będą sięgały po nie nawet nie myśląc wiele na ten temat. Proszę jednak nie ograniczać jedzenia restrykcyjnie. Niech porcje będą wystarczające, a jedzenie czymś zwyczajnym. Nie powinien Pan komentować sposobu jedzenia córki w sposób negatywny, na przykład stwierdzając, że będzie gruba. Takie metody mogą spowodować ogromne wyrzuty sumienia u dziecka i sprawić, że jedzenie stanie się zakazaną przyjemnością, co prowadzi wprost do rozwoju zaburzeń odżywiania. Posiłki powinny być zdrowe i zawierać jak najwięcej świeżych warzyw. Jeśli w diecie dziecka często pojawiają się słodycze lub bardzo przetworzone produkty, będą one powodowały szybki wzrost poziomu cukru we krwi, który utrzyma się tylko chwilę, a następnie cukier spadnie i dziecko będzie głodne. Żeby zmniejszyć zdrowo masę ciała dziecka, zamiast stosować duże restrykcje, lepiej jest zadbać o aktywność fizyczną. Istnieje wiele możliwości - chodzenie na basen, zajęcia ze sztuk walki dla dzieci, kursy tańca, cokolwiek Pana córka będzie lubiła. Jeśli nie będą to zajęcia zorganizowane, można rodzinnie wybrać się na długi spacer, pobawić się w berka lub zwyczajnie pobiegać razem po osiedlu. To właśnie aktywność fizyczna jest najważniejsza. Ostatnim aspektem może być jedzenie "z nudów". Może córka trochę nudząc się w domu sięga po jedzenie? Opcji jak widać jest wiele, jeśli jednak połączy Pan zwiększenie aktywności fizycznej dziecka w przyjemnej formie i zadba o to, żeby porcje posiłków były odpowiednie, szybko zauważy Pan zmiany. Proszę cierpliwie i z wyrozumiałością dążyć do celu. Z dietetycznymi pozdrowieniami, Marek Aleksander Przondo Dyplomowany dietetyk http://dietetyczny.guru/ http://facebook.com/dietetycznyguru/