Co zrobić w rodzicami, którzy nadużywają alkoholu?

Witam. Mam problem .moi rodzice pija alkohol codziennie od okolo 15l Kiedys tego nie bylo matka i ojciec mieli inny priorytet zyciowy a teraz liczy sie tylo %pracuja i sie nalezy .." terapia nie wchodzi w gre .Jak sie tlumaczy ze naduzywaja alko twierdza inaczej ..zadne slowa juz nie pomoga nie wiem co mam robic mieszkam z nimi nie mam wyjscia co zrobic zeby sie opamietali .mam wrazenie ze wyzera im myslenie racjonalne .co pomoze oprocz terapii? Bo ja juz nie wiem..jestem bezsilna psych.

lokowanie uczucia własnej wartości w zdolności do kontrolowania uczuć i zachowań swoich i cudzych, mimo oczywistych doświadczeń, że konsekwencje są odwrotne;
zaspokajanie potrzeb cudzych w sposób umożliwiający zaspokajanie potrzeb własnych;
ścisłe powiązanie swojej samooceną ze skutecznością swoich oddziaływań na alkoholika (na osobę uzależnioną),
zaburzenie sytemu granic, zarówno w sytuacjach intymności, jak i osamotnienia;
trwanie w związku z osobą o zaburzonej osobowości (alkoholizm, narkomania, chorobliwa impulsywność);
doznawanie bardzo bolesnych emocji lub utrata wrażliwości emocjonalnej w okresie przynajmniej dwóch lat, bez szukania pomocy z zewnątrz.
Natomiast J. Woititz, do objawów współuzależnienia zalicza: „opiekuńczość, pełne litości skoncentrowanie się na alkoholiku; zakłopotanie; unikanie okazji do picia; przesunięcie we wzajemnych kontaktach; poczucie winy; obsesje; stałe zamartwianie się; niepokój, kłamstwa, fałszywe nadzieje; rozczarowania; euforię; zamęt; problemy seksualne; złość; letarg; poczucie beznadziejności; poczucie krzywdy; rozpacz”.Współuzależnienie charakteryzuje się stałym stawianiem potrzeb innych osób przed potrzebami własnymi prowadzącym do wyniszczenia emocjonalnego i fizycznego. Jest więc ono pewną formą przystosowania się do nieprawidłowego układu relacji międzyludzkich, która umożliwia zachowanie dotychczasowego układu a jednocześnie odbiera szansę na jego zmianę. Jest formą przystosowania się do przetrwania w sytuacji przewlekłego stresu.
Zachęcam aby Pani skorzystała z profesjonalnej pomocy -i pomogła sobie, a przy okazji zdobyta wiedza będzie wskazówką, jak sobie radzić z rodzicami. www.sferaterapii.pl