Co zrobić w wyniku paniki w Schiizofreni rezydualnej?

Co zrobic w wyniku paniki w schiizofreni rezydualnej

Jeśli chodzi o atak paniki warto pamiętać, że jest to napad lęku, który sensu stricte nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia, choć jego objawy mogą być subiektywnie bardzo nieprzyjemne. Zachęcam do omówienia przyczyn napadów lęku ze swoim psychoterapeutą podczas najbliższego spotkania, a jeśli jeszcze nie jest Pani w procesie psychoterapii- warto jak najszybciej go rozpocząć (oprócz farmakoterapii). Doraźnie, warto pamiętać, by nie nakręcać spirali lęku. Czyli nie skupiać się na objawach, kołataniu serca, bólu czy duszności, ale raczej postarać skupić na czymś innym- np. wykonywanej czynności. Można także w podobnej sytuacji zapewnić sobie system wsparcia, w postaci bliskiej osoby, do której będzie można zadzwonić. Pomaga także świadomość, że lęk mija podobnie jak atak paniki. Czasem trzeba go po prostu przeczekać starając się uspokoić i odwołać do własnego poczucia bezpieczeństwa i braku realnego zagrożenia. Stopniowo taka praktyka pozwala coraz lepiej radzić sobie z napadami lęku, a tym samym zmniejsza się ich ilość.

Dzień Dobry Pani,

Zachęcałabym Panią do podjęcia terapii poznawczo-behawioralnej, by nabyła Pani umiejętności skutecznego radzenia sobie, w niepokojących Panią sytuacjach i miejscach.

Serdeczności i tylko satysfakcjonującego samopoczucia Pani życzę,

irena.mielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605