Co zrobić z dzieckiem zbyt uległym na wpływy innych dzieci?

Syn , jedynak 9 lat jest przesadnie uległy w relacjach z innymi dziećmi . Kompletnie nie umie o siebie walczyć . Jest mądry i bardzo wrażliwy ma tiki. Zauważyłam niepokojące sytuacje w zabawach z dziećmi robią z niego kozła ofiarnego np. musi ich gonić wszystkich na raz a oni go klepią albo coś mu zabierają i on musi gonić za tym. Jest naiwny albo nie umie sobie poradzić . Co mogę zrobić . Wtrąciłam się bo nie mogłam na to patrzeć ale to chyba złe. Proszę o radę.

Mgr Agnieszka Nowak

Witam Panią. Kłopoty syna opisywane przez Panią mogą mieć różnorakie źródło i wymagają wykonania diagnozy psychologicznej w odniesieniu do informacji z wywiadu rozwojowego dziecka. Kłopot polega na tym, że nie wiemy, co sprawia, że Pani syn tak się zachowuje w relacjach rówieśniczych (bardzo możliwe, że on sam też tego nie wie), a dopóki nie mamy w tej kwestii jasności, ciężko myśleć o kierunku, jaki miałaby przyjąć interwencja, żeby mu pomóc; jak ją dopasować, żeby była adekwatna i skuteczna.
Zalecałabym więc Pani wizytę u psychologa (najlepiej jednocześnie psychoterapeuty, żeby wiedział, co z tym dalej zrobić).
Pozdrawiam serdecznie!

Dzień dobry. Bardzo trudno na podstawie Pani opisu podać konkretne wskazówki, poza jedną: polecam gorąco konsultacje wychowawcze. Czyli taki rodzaj pracy psychologa z rodzicem/rodzicami, który daje możliwość właściwego wsparcia rozwoju dziecka przez rodziców. Proszę zwrócić uwagę na to, aby specjalista, którego Pani wybierze zajmował się dokładnie tym tematem i doświadczenie w tego rodzaju pracy. Pozdrawiam serdecznie.