Co zrobić z mamą alkoholiczką?

Moja mama, odkąd pamiętam, pije. Codziennie chodzi kilka razy do sklepu i kupuje po kilka butelek piwa, także wieczorem ledwo trzyma się na nogach. Tata pracuje od rana do późnych godzin wieczornych, niedawno wykryto u niego krwiaka, więc postanowił ukrócić mamie dostęp do alkoholu, nie dając jej pieniędzy. Ona znalazła na to sposób, okłamując go, że zabrakło mąki, masła czy potrzebuje na papierosy, nieraz tata daje jej pieniądze dla świętego spokoju. Rodzice bardzo często się kłócą, a od kilku dni przyjeżdża do nas kuzyn mamy, z którym mama pije. Ten kuzyn to były wojskowy i gdy tata próbuje go wyprosić z domu, ten grozi mu, że naśle na niego swoich kolegów, którzy zrobią z nim porządek. Tata przez te kłótnie czuje się coraz gorzej. Co mam zrobić w tej sytuacji? Strasznie boję się o zdrowie taty i że ci bandyci mogą coś nam zrobić.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!

Leczenie uzależnień należy do najtrudniejszych, ponieważ niezbędna jest w tym przypadku motywacja pacjenta. Jedyną metodą, która nie wymaga dobrowolnej zgody na leczenie, jest zastosowanie leczenia przymusowego. Wniosek w takiej sprawie kieruje się do gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, właściwej według miejsca zamieszkania lub pobytu osoby.

Z takim wnioskiem może wystąpić każda osoba, która może udokumentować co najmniej jedno ze wskazań wymienionych w ustawie. Mówi ona, że na badanie przez biegłego może zostać skierowana każda osoba, która z powodu tego nadużywania powoduje rozkład życia rodzinnego, demoralizację małoletnich, która uchyla się od pracy albo systematycznie zakłóca spokój lub porządek publiczny.

Jak wspomniałam wcześniej - w leczeniu uzależnień kluczowa jest motywacja, ponieważ nawet leczenie przymusowe bez chęci i odpowiedniego nastawienia może nie przynieść zamierzonych efektów. Warto więc próbować popracować także nad tym aspektem, choć na pewno nie będzie to łatwe.

Pozdrawiam serdecznie!