Co zrobić z objawami depresji?

Mam 47 lat, pierwszy raz byłem u psychiatry w wieku 19 lat, czasem brałem dłuższy czas lek przeciwdepresyjny, ale na wiele się nie zdało, żyję z tym starając się dojść jakoś do śmierci. Zauważyłem jednak zwiększenie stanów lękowych, szczególnie przy prowadzeniu samochodu albo na kolejce linowej - z trudem nad tym panuję, boję się, to słowo wymawiam coraz częściej. Miałem też epizod masywnej zakrzepicy płucnej, zdiagnozowano zanik robaka móżdżku. Czy mogą to być zmiany miażdżycowe, czy efekt nieleczonej depresji?

Witam serdecznie.

Lęk pojawiający się w trakcie jazdy kolejką lub samochodem może wskazywać na zaburzenia lękowe pod postacią specyficznych fobii (np. fobii wysokości, klaustrofobii). Fobie specyficzne są częstym zaburzeniem i występują niezależnie od depresji czy chorób somatycznych. Ich leczenie opiera się przede wszystkim na psychoterapii. Więcej na ten temat może Pan przeczytać w dziale "Warto wiedzieć" serwisu AbcNerwica.

Psychoterapia pomaga również w przypadku depresji. Jeśli zmaga się Pan z nawracającymi stanami depresyjnymi, to zachęcam do ponownej wizyty u lekarza psychiatry. Nieskuteczność jednego leku przeciwdepresyjnego nie przekreśla innych leków. Część z nich wywiera korzystne działanie również na zaburzenia lękowe.

Z pozdrowieniami