Co zrobić z ojcem alkoholikiem?

Mam 16 lat. I nie wiem co mam zrobić? Nienawidzę mojego ojca. Cały czas pije i już od paru miesięcy nie pracuje i zaniedbuje dom i rodzinę. Daje mojej mamie jakieś zbędne grosze, które na nic prawie nie starczają. Mam jeszcze brata, który już pracuje i pomaga jakoś mojej mamie. Ale chwilami jest ciężko. Więc mam takie pytanie, czy można jakoś ,,pozbyć się '' ojca z domu. Mieszkamy w bloku i mieszkanie jest przepisane na obojga rodziców. A wiem jak mojej mamie jest ciężko żyć z nim. Ja czasami nie mogę wytrzymać z nim. Po prostu mam go dosyć. Czasami myślę sobie, że wolałabym nie mieć ojca. Nic do niego nie czuje, po prostu nie taktuje go jak ojca, tylko jak zwykłego człowieka, który mieszka w moim domu. Wiem na pewno, że już nigdy to się nie zmieni. Ale chcę aby żyło nam się lepiej bez niego. Już wiele razy mu mówiłam, że ma rodzinę , że ma się opanować i przestać pić. W jeden dzień obiecywał, a na drugi już przychodził pijany i awantury urządzał. Więc mam takie pytanie: jak można się pozbyć alkoholika z domu?

Witam.

W sytuacji, jaką opisujesz najrozsądniejszym wyjściem jest skierowanie ojca na przymusowe leczenie odwykowe. Procedura nie jest łatwa, ale po Twoim krótkim opisie sądzę, iż realna do zastosowania. Trzeba będzie skierować się do Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która może skierować ojca na badania do biegłego, który z kolei decyduje o potrzebie odwyku. Jednak by mogło się tak stać konieczne będą dowody potwierdzające, że dana osoba ma wpływ na demoralizację nieletnich, rozkład życia rodzinnego czy też zakłóca porządek publiczny bądź uchyla się od pracy - wystarczy wystąpienie jednego z tych czynników. Dowody to zeznania świadków (w tym rodziny), protokoły z interwencji policyjnej, rachunki z izby wytrzeźwień czy informacje od szkolnego psychologa bądź pedagoga dotyczące sytuacji rodzinnej. Biegły decyduje o charakterze leczenia, ale jeśli uzna, że konieczna jest hospitalizacja wówczas składa stosowny wniosek do sądu i na podstawie takiego orzeczenia chory jest przyjmowany na oddział szpitalny.

Pozdrawiam