Co zrobić z osobą, która od kilku lat spożywa alkohol?

Dzien dobry chciałabym sie poradzić. Co zrobić z osobą (bliską - narzeczona brata), ktora od kilku lat spożywa alkohol, kiedys mniej ale teraz coraz wiecej. Boję się, ze jeśli zwrócę uwage, zarowno brat i 'bratowa' odwrócą się ode mnie. Jej picie zaczęło się od tego, ze sie z tym kryła, pp prostu czulam od niej woń alkoholu, z czasem zaczęła wychodzić do nas z kubeczkiem (w ktorym miala zrobionego drinka) i najczesciej zdarzalo sie to w czasie wolnym od pracy (weekend), niestety w chwili obecnej spożywa alkohol codziennie, myśląc ze nikt tego nie widzi. Dwa dni temu, byla w takim stanie ze myslalam ze nie da rady dojść do swojego domu, dlatego postanowilam ze zacznę działać w tym kierunku i pierwszym etapem bedzie rada od eksperta, gdyż kompletnie nie wiem jak zacząć z nią ta rozmowe, czy powinnam w ogole to zrobić. Mój brat choruje i podejrzewam ze ona zapija stres z tym zwiazany. Proszę o pomoc.

Dzień Dobry Pani,

Dziękuję Pani za kontakt :)

Mam mało danych...

Zaprezentowany przez Panią temat, postrzegam jako wielowątkowy.
Zachęcałabym Panią do zwyczajnej rozmowy z Psychologiem, kierując się do Poradni Zdrowia Psychicznego, w ramach NFZ-tu bez skierowania, lub prywatnie.

Przydatna byłaby konsultacja informacyjna, z bezpłatnym Kryzysowym Telefonem Zaufania, pod nr 116 123, czynnym codziennie w godz. 14.00-22.00.
Jest to oferta dla Osób potrzebujących wsparcia psychologicznego oraz wskazówki, jak poradzić sobie z problemem (po wstępnym rozpoznaniu Pani sprawy).
Może Pani skorzystać z informacyjnego wsparcia/porady w Poradni Leczenia Osób Uzależnionych/współuzależnionych, jak również z Ośrodków Wsparcia.

Z jakiegoś powodu Pani przyszła Bratowa, spożywając nadmiernie alkohol, radzi sobie z problemami/wyzwaniami.
Ważne byłoby, by móc dotrzeć do źródła symptomatycznego.

Po namyśle, sądzę, że mogłaby być pomocna szczera, otwarta, nie oceniająca rozmowa z Pani Bratem, oraz z Narzeczoną Pani Brata uświadamiająca, że zaczęła się Pani niepokoić, komunikując, że jest Pani otwarta na ewentualną pomoc (na tyle, na ile to byłoby dla Pani możliwe) jeśli tylko wyszłaby Pani Bratowa z taką potrzebą.

Z przesłaniem dla Pani Tego, Co jest Pani najbardziej teraz potrzebne!

irenana.mielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605

Podsumowując, jakiekolwiek działania w kierunku terapeutycznym, wymagałyby zgody i otwartości na podjecie optymalnego oraz komplementarnego leczenia.