Co zrobić z pęknietym zębem po leczeniu kanałowym?

Uprzejmie proszę o pomoc. Ząb po leczeniu kanałowym, jego 70% jest sztuczne,odbudowany. Dzisiaj pękł mi niespodziewanie, odpadła ta doklejona część. Nie mogę oderwać tej części bo trzyma się tam na czymś, jakby żyłce. Ruszam we wszystkie strony ale nie mogę oderwać. Jest to 6 dolna więc bardzo duży kawał zęba przeszkadza, nie mogę nic zjeść, nie mogę zamknąć ust. Jutro mój dr przyjmie mnie dopiero ok.18. Na czym ten ząb tak wisi? Czy jak mocno pociągnę to mogę uszkodzić zębodół?

Witam. Prawdopodobnie ząb złamał się w osi pionowej, czyli obrazowo mówiąc rozdzieliły się korzenie. Jeśli jest tak jak myślę - ząb jest do usunięcia. Ponieważ ta ruszająca się część sprawia Pani duże dolegliwości, trzeba dziś udać się do dentysty żeby ją usunąć. Lekarz oceni również czy ząb ma jeszcze jakiekolwiek szanse. Pyta Pani "na czym on wisi", pewnie odłamana część korzenia przyrośnięta jest do dziąsła. Proszę nie odrywać jej sama gdyż może Pani oderwać razem z dziąsłem.
Pozdrawiam
Krystyna Pikała

Witam,
Współczuję ,wyobrażam sobie ból i dyskomfort. Najprawdopodobniej wisi na kawałku korzenia - należy to usunąć,wykonać rtg ( jeśli nie jest Pani w ciąży) i jeżeli pękł niefortunnie to niestety ząb jest do usunięcia. Natomiast jeżeli korzeń który pozostał, jest wystarczająca wydatny i mocny, można odbudować zęba przez wkład i koronę porcelanową.Pani dentysta oceni to na podstawie zdjęcia oraz badania podmiotowego.
Zębodół pani nie uszkodzi bardziej niż już jest.
Mam nadzieję, iż trochę pomogłam.
Lek.stom.Maria Hirchy-Żak

Witam,możliwość odbudowy zależy od przebiegu linii złamania korony zęba,jest kilka opcji odbudowy np.wkład koronowo-korzeniowy+ korona,gorzej gdy złamanie przebiega głęboko poddziąsłowo wtedy niewykluczona jest ekstrakcja(usunięcie)zęba,pozdrawiam

Ząb uległ złamaniu , typowa sytuacji w zębie po leczeniu kanałowym bez odbudowy protetycznej (korona , endokorona ,overlay) , odłam trzyma się na ozębne , konkretnie na więzadle okrężnym.
Trzeba znieczulić i usunąć odłam , w zależności od głębokości złamania ząb można odbudować protetycznie po uprzednim wydłużeniu korony , albo usunąć jeżeli takowe wydłużenie ze względu na głębokość złamania nie wchodzi w gre.

Zęby po leczeniu kanałowym powinny być odbudowane protetycznie koroną. W przypadku pęknięcia trzeba w znieczuleniu usunąć fragment i ocenić stan pozostałych tkanek. Możliwe że po wykonaniu zabiegu wydłużana korony zęba będzie można wykonać nową koronę i zachować ząb.