Co zrobić z przewlekłym nieżytem oskrzeli?

Mam 49 lat, nigdy nie paliłam papierosów. Przed przyjęciem na oddział urologiczny wykonano RTG klatki piersiowej. Oto opis: W płucach objawy przewlekłego nieżytu oskrzeli. Wnęki nieco zagęszczone na tle naczyniowym. Serce nieposzerzone. Przepona w normie. Od marca, tj. od ostatniego zapalenia oskrzeli mam wysoki puls (od ok. 90 do 115), bardzo szybko się męczę, po położeniu się kaszlę ok. 5-10 minut. Potem przechodzi. Muszę coś z tym zrobić, bo niedługo będę miała usuniętą prawą nerkę. Mam guza angiomolipoma zlokalizowanego przy szypule. Jestem 3 lata po operacji nadnercza - Zespół Cushinga. Proszę o odpowiedź.
49 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Rozpoznanie przewlekłego nieżytu oskrzeli jest ogólne i nie wskazuje na przyczynę tego zaburzenia, nie musi być to spowodowane paleniem papierosów (a jest Pani palaczem biernym?). Warto w takim przypadku wykonać badanie spirometrii, z ewentualną próbą czynnościową - co podpowie, jaki charakter mogą mieć zmiany w układzie oddechowym. Dobrze by było też sprawdzić saturację, czy jest prawidłowa - czy podwyższony puls jest spowodowany niewydolnością oddechową czy z przyczyn sercowych.

Myślę, że najlepiej zgłosić się do pulmonologa, który po wymienionych badaniach i po uzupełnionym badaniu będzie mógł zaplanować ewentualną dalszą diagnostykę, czy też wdrożyć odpowiednie leczenie.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!