Co zrobić z synem alkoholikiem?

Co zrobić w przypadku syna alkoholika? Jest dorosły, żonaty, ale nie mieszka z żoną bo w większości przypadków są między nimi awantury. Nie zachowuje się agresywnie wobec innych tylko niszczy swoje życie i swoich bliskich. Nikt z nas nie może patrzeć jak po woli umiera. Nawet po diagnozie lekarskiej o stanie wątroby nie jest w stanie przestać. Gdy jest wyrzucony z pracy, po rozmowie z nami jak zwykle obiecuje poprawę i kilka dni jest -wydaje się- w porządku. Potem pije do nieprzytomności.

Witam. W opisie problemu znajduje się bardzo typowy obraz osoby, która prawdopodobnie jest uzależniona od alkoholu (piszę prawdopodobnie bo nie wiem czy została postawiona diagnoza przez specjalistę terapii uzależnienia od alkoholu). To zrozumiałe, że dla rodziców bardzo trudnym doświadczeniem jest bycie świadkiem procesu autodestrukcji własnego dziecka. Wracam do opisu. Picie mimo szkód (rozpad małżeństwa, utrata pracy, problemy zdrowotne) to jeden z objawów zespołu uzależnienia od alkoholu. Z jednej strony warto powtarzać sugestię by syn zgłosił się do specjalisty we właściwym miejscu, z drugiej czas nie gra tutaj na Państwa korzyść. Do dyspozycji pozostaje procedura zobowiązania syna do leczenia odwykowego. W Urzędzie Gminy proszę znaleźć komisję ds. rozwiązywania problemów alkoholowych i umówić się na rozmowę by poznać całą procedurę. Na koniec chcę zwrócić uwagę, że często najbliższe otoczenie osoby uzależnionej ponosi koszty nie tylko materialne, ale też emocjonalne. Być może syn ma silne przekonanie, że jest ktoś (np rodzice), kto czuwa nad nim i nie pozwoli mu ponieść najcięższych strat. To może sprzyjać dalszemu piciu a Państwa narażać na dalsze koszty emocjonalne. Dla większej pewności jak reagować wobec syna możecie Państwo skorzystać z rozmowy w poradni leczenia uzależnienia i współuzależnienia ( w ramach NFZ). Pozdrawiam.