Co zrobić z uzależnieniem od masturbacji?

czy z uzależnieniem od masturbacji można iść do 'zwykłego' psychologa? wstydzę się trochę iść do seksuologa, wolę do psychologa bo wtedy nikt nie wie z czym idę, a tak tzw. 'starsze panie' jak zobaczą młodą dziewczynę u seksuologa to od razu rozsieją plotki a ja mieszkam w małej miejscowości i nie chcę rozgłosu bo wiadomo zawsze ktoś doda 2 słowa od siebie. Jestem uzależniona od masturbacji i pornografii. robię to gdzieś od 10 lat, z przerwami, ale od paru tygodni masturbuję się codziennie, czasami nawet 2-3 razy dziennie. bardzo często mam sny erotyczne, i po przebudzeniu jestem już podniecona i muszę zrobić sobie dobrze. pomyślałam że chyba nie jest to normalne i musi mi ktoś pomóc, np. właśnie psycholog. tylko czy do psychologa można iść z taką sprawą? i jak wygląda psychoterapia, jakie mogę usłyszeć pytania? i czy sama rozmowa rozwiąże ten problem?

Dzień dobry,

Z Pani opisu można wysnuć wniosek, że prawdopodobnie "używa" Pani masturbacji w celu obniżenia nie tyle napięcia seksualnego, ile napięcia nerwowego, wzmacniając się dodatkowo pornografią. Z powyższego powodu pomysł skorzystania z konsultacji specjalisty jest właściwy. Zgodnie z Pani przypuszczeniami, zamiast z porady seksuologa, może Pani również skorzystać z pomocy psychologa (program studiów psychologicznych zawiera również zagadnienia dotyczące seksuologii). Wydaje się też, że dobrym rozwiązaniem byłoby skorzystanie z porady psychologa-seksuologa (inna nazwa to "psychoseksuolog"), o ile znajdzie Pani taką osobę w swojej okolicy.
Odpowiadając z kolei na Pani pytania dotyczące samej terapii i jej przebiegu należałoby powiedzieć, że zarówno sposób pracy, pytania, częstotliwość spotkań i czas trwania terapii uzależnione będą od szkoły psychoterapeutycznej, w jakiej ww. specjalista jest wyszkolony.
Trudno też na odległość stwierdzić czy w konkretnym Pani przypadku "rozmowa" rozwiąże Pani problem - z całą pewnością jednak jednorazowa rozmowa tego nie sprawi.

Pozdrawiam i życzę powodzenia
Maciej Rutkowski www.abovo.bialystok.pl

Witam Panią,
Uprawiając masturbację wykształca się i utrwala
fałszywe nawyki reagowania seksualnego.
Częste stosowanie masturbacji powoduje uzależnienie
od tego typu bodźców.
Ponieważ seksualność człowieka jest ściśle powiązana
z jego psychiką, należałoby najpierw dotrzeć
do źródła Pani wzmożonego zainteresowania seksem
i masturbacją.
Być może w ten sposób kompensuje Pani sobie jakąś
niezaspokojoną potrzebę z dzieciństwa.
Przyczyną mogą być też np. trudne doświadczenia
w przeszłości, np. śmierć bliskiej osoby, rozwód
rodziców itd. Na seksualność człowieka mogą wpływać
również zaburzenia nerwicowe, stres.
Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas
osobistej konsultacji, po wnikliwym wywiadzie i zbadaniu
okoliczności, które doprowadziły do opisanych zaburzeń.
Warto omówić problem z seksuologiem.
W leczeniu tego typu zaburzeń doskonale sprawdza się
również psychoterapia gdyż wskazana jest również terapia
na poziomie psychologicznym, polegająca na pracy z myślami,
uczuciami, przekonaniami, decyzjami – docierająca
do źródeł problemu.
Zachęcam Panią do skorzystania z psychoterapii.
Terapeuta rozpozna źródła psychicznych uwarunkowań
związanych z Pani ciągłą potrzebą masturbacji i zastosuje
odpowiednią technikę, dzięki której problem
zostanie rozwiązany.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
konsultacje@psycholog24online.pl
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl