Co zrobić, żeby odchudzić nogi?

Mam 16 lat, ważę ok. 80 kg przy wzroście 169. Nie jestem bardzo gruba, ale chciałabym schudnąć. Mam problem z rozstępami na udach. Boję się, że już mi takie uda zostaną. I właśnie chciałam się dowiedzieć, co mi pomoże na schudnięcie nóg, a przy okazji zrzucenie paru kg. Proszę o pomoc.
16 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Według wskaźnika BMI czyli body mass index ma Pani nadwagę.
Sytuacja jest jednak do opanowania. Potrzeba jednak trochę determinacji i samodyscypliny. Zarówno w ćwiczeniach, jak i pielęgnacji ciała.
Co do rozstępów to muszę Panią zasmucić, że nie znikną, ale na pewno można je zredukować, zwłaszcza gdy są jeszcze we wstępnej fazie, czyli gdy ich barwa jest jeszcze różowa - nie doszło do zbliznowacenia. Pomocne mogą okazać się kremy stymulujące syntezę kolagenu i elastyny. Proponuję wybrać się do apteki i zapytać farmaceutę o odpowiedni dermokosmetyk.
Istnieją również domowe sposoby na zredukowanie rozstępów. Jednym z nich jest dodanie kilku kropel soku z aloesu do balsamu, którego codziennie Pani używa. Powoduje to rozjaśnienie rozstępów i zmniejszenie ich widoczności. Warto również od wewnątrz zaatakować rozstępy. W tym przypadku polecam preparaty z witaminą A oraz E, które hamują rozwój wolnych rodników, przez co spowalniają procesy starzenia się skóry oraz poprawiają jej elastyczność. Należy pamiętać jednak, że jest Pani jeszcze w okresie dojrzewania. W Pani organizmie zachodzą zmiany hormonalne, a hormony mają bardzo istotny wpływ na wygląd naszej skóry. Mam na myśli przede wszystkim kortyzol, czyli hormon kory nadnerczy. Jego poziom w naszym organizmie reguluje syntezę kolagenu, czyli białek, które nadają naszej skórze elastyczność, jędrność i sprężystość. Gdy kortyzolu jest za wiele, synteza kolagenu spada, a skóra staje się bardziej podatna na powstawanie rozstępów. Spotyka to bardzo wiele osób w Pani wieku.

Jeśli zależy Pani na zgubieniu paru centymetrów z ud, proponuję parę prostych, ale bardzo skutecznych ćwiczeń.

Jedno z najprostszych ćwiczeń to „rozkrok sumo” aby go wykonać stań w lekkim rozkroku, oprzyj ręce na biodrach i zegnij nogi w kolanach. Na zmianę wspinaj się na palce i uginaj nogi. Pamiętaj o prawidłowym oddechu: wspięcie na place - wdech nosem, opuszczenie - wdech ustami. Nie wstrzymuj powietrza. Powtórz 15 razy, zrób przerwę na ok. 10 sekund i powtórz ten cykl 5 razy.

Aby wykonać kolejne ćwiczenie, połóż się na plecach. Ręce spoczywają na podłożu. Zegnij nogi w biodrach i stawach kolanowych. Następnie rozprostuj nogi w kolanach i rozłóż nogi na boki najdalej jak to możliwe, ale pamiętaj o tym, aby nie odrywać dolnej części kręgosłupa od podłoża. Wytrzymaj kilka sekund w tej pozycji. Następnie złącz nogi, zegnij je w kolanach i rozprostuj w stawach biodrowych. Ćwiczenie można wykonywać w pięciu seriach po 15 razy z 10-sekundową przerwą po każdej serii.
Następnym dobrym ćwiczeniem, które może Pani włączyć do swojego planu treningowego jest ćwiczenie wykonywane w leżeniu na boku. Po przyjęciu tej pozycji należy podeprzeć się na przedramieniu zgiętym w łokciu i obie nogi proste w kolanach unieść nad podłoże, a następnie nogę położoną na górze należy odwieść i zrotować zewnętrznie, czyli tak, aby place celowały w sufit. Wrócić do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie można wykonywać w 4 seriach po 10 razy z 15-sekundową przerwą.

Kolejnym świetnym ćwiczeniem jest położenie się na plecach uniesienie bioder nad podłoże. Jedna noga ugięta w stawie kolanowym powinna spoczywać na podłodze, drugą należy unieść parę centymetrów nad ziemię, wyprostować, odwieść, wytrzymać chwilę, przywieść, wytrzymać chwilę, opuścić nogę a następnie miednicę i wykonać zmianę strony.

Życzę dużo wytrwałości i powodzenia.