Co zrobić żeby schudnąć? Skuteczna dieta

Mam 12 lat 162m i ważę 62 czy to jest dobra waga dla mnie? Bardzo bym chciała schudnąć ale nie mogę:( Bardzo często jeżdżę na rowerze ale to nic nie pomaga. Proszę o Pomoc.
12 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Bardzo dziękujemy za zadanie pytania.
Odchudzanie u dzieci i młodzieży jest przeciwwskazane i wymaga innego podejścia niż u dorosłych.
Nie podejmuj prób odchudzania na własną rękę, ponieważ może to niekorzystnie odbić się na Twoim zdrowiu. W okresie dorastania organizm potrzebuje więcej składników odżywczych, szczególnie witamin i białka. Jeśli ich nie otrzyma może dojść do zaburzenia wzrostu i rozwoju, anemii lub innych schorzeń.
Porada on-line nie jest wystarczająca, aby odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie, ponieważ na masę ciała wpływa wiele czynników (zawartość tkanki tłuszczowej, mięśnie oraz wody w organizmie). Jeśli niepokoi Cię Twoja masa ciała porozmawiaj o tym z rodzicami i udaj się na konsultację do lekarza pierwszego kontaktu lub pielęgniarki szkolnej, która oceni, czy rozwijasz się prawidłowo. U dzieci i młodzieży samo obliczenie wskaźnika BMI jest niewystarczające – należy go odnieść do siatek centylowych, które są graficznym przedstawieniem wzrostu i rozwoju.
Nadmierna masa ciała w tym wieku zazwyczaj wynika z nieprawidłowego odżywiania i siedzącego trybu życia. Częste podjadanie słodkich i słonych przekąsek, spędzanie długim przed komputerem i telewizorem skutkuje gromadzeniem się dodatkowych kilogramów. Chcą się ich pozbyć, należy zwiększyć aktywność fizyczną, nie przejadać się i zdrowo odżywiać. Prowadząc zdrowy tryb życia masa ciała po pewnym czasie powinna się unormować. Należy jednocześnie pamiętać, że nie tylko nadwaga jest szkodliwa, ale również niedowaga i niedożywienie niesie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne.
Zasady zdrowego żywienia przedstawia piramida żywienia:
http://abczdrowie.pl/piramida-zdrowego-zywienia
To zagadnienie było poruszane już wielokrotnie na łamach naszego portalu, szerokie opracowanie zagadnienia znajdziesz w naszych videocastach, odpowiedziach ekspertów i artykułach, przykłady poniżej:
artykuły o tej tematyce:
http://portal.abczdrowie.pl/dieta-dla-nastolatka
http://portal.abczdrowie.pl/odchudzanie-dzieci

Zachęcamy do zadawania innych pytań na które z przyjemnością odpowiemy.