Co zrobić, żeby trzylatek załatwiał się na WC i spał u siebie w pokoju?

Witam. Mój 3 latek nie chce spać ani załatwiać się na WC. W przedszkolu śpi sam na leżaczku jednek do WC nie chce chodzić bo płacze. W domu z sikaniem różnie. Syn w domu nie chce spać u siebie w łóżku. Nam obecność dziecka nie przeszkadza ale mimo to chce go uczyć samodzielności. Wcześniej syn spał sam w pokoju jednak od czasu choroby się przyzwyczaił spać z nami. Co zrobić żeby syn załatwiał na WC też w przedszkolu i spał u siebie w pokoju? Pozdrawiam

Witam,
zasada,którą propagujemy polega na przyzwalaniu zarówno bliskości z matką,jak i swobody w wyborze sposobu załatwiania potrzeb fizjologicznych.Powody mogą być rózne,lecz nie o to chodzi,by się z nimi zmagać,ale,by nie wyrzucać z zycia rzeczy ważniejszych i pierwotnych wobec innych.To,o czym Pani pisze może być tzw.zachowaniami regresywnymi,które zawsze pojawiają się w sytuacjach trudnych dla dziecka i w ten sposób radzi sobie ze znacznie trudniejszymi zadaniami/np.przystosowaniem do przedszkola/.Proszę mu to więc maksymalnie ułatwić,pozwalając na owe formy "ucieczki" w okres wcześniejszy,niż wskazuje wiek/I Pani wymagania!/.Dość ma poza domem zadań trudnych,by jeszcze w domu nie móc odpocząć.To maleńkie dziecko.
Serdecznie pozdrawiam.

Witam serdecznie. Zachowanie dziecka w przedszkolu, które Pani opisuje, nie dziwi. Może się tak zdarzyć i nierzadko się zdarza, że dziecko idąc do przedszkola, w nowe środowisko, separując się po raz pierwszy od matki, tak jakby się cofa (regresuje się) do wcześniejszego rozwojowo zachowania. Pani synek jest więc w przedszkolu dzieckiem, które nie potrafi się załatwić. Należy mu dać więc więcej czasu. Prawdopodobnie, gdy oswoi się z nowym miejscem i sytuacją zacznie załatwiać się na sedes. W domu ważne jest, by go zachęcać, nagradzać, ale koniecznie w życzliwej atmoferze, bez złości, rozdrażnienia.
Jeżeli chodzi o wspólne spanie to trzebaby było przeprowadzić małego do jego łóżeczka. Należy go uspać i wrócić do męża. Jeżeli będzie wołał proszę pójść, usiąść na łóżku i poczekać aż zaśnie.
Obie opisywane sprawy są bardzo ważne w rozwoju dziecka, w procesie jego separacji. Myślę, że niewskazane by było ich łączenie, bo będzie to trudne dla malca. Proszę najpierw popracować nad jedną sprawą i dopiero za jakiś czas nad drugą. Tym bardziej, że już same rozpoczęcie edukacji przedszkolnej to nie lada zadanie. Życzę Pani cierpliwości i powodzenia. Małgorzata Danielewicz