Co zwiastują krótkotrwałe bóle w klatce piersiowej?

Witam! Mój mąż lat 51, nie palący, wysportowany, bez nadwagi od jakiegoś czasu odczuwa krótkotrwałe (ok 2 min) bóle w okolicy serca, zamostkowe, bardziej po lewej stronie. Ból nie jest związany z wysiłkiem. Mąż ma ciśnienie w normie, niestety nie mogę namówić go na badanie cholesterolu, jest bardzo oporny na lekarzy. Martwię się, czy to może zwiastować poważne problemy kardiologiczne?

Lek. Paweł Szadkowski

Opisane dolegliwości nie muszą świadczyć o niczym groźnym. Krótkotrwałe, dobrze zlokalizowane bóle są mogą wynikać z podrażnienia opłucnej czy być spowodowane 'nerwobólem'. Jednak żeby wykluczyć potencjalnie groźne przyczyny takich dolegliwości konieczna jest ocena lekarska i podstawowa diagnostyka (w tym badanie EKG i czasem RTG klatki piersiowej).