Codzienne biegunki i przybranie na wadze a stres lub skutek picia piwa

Witam serdecznie. Od pół roku mam problemy gastralne objawiające się codziennymi biegunkami. Pojawiają się one przed wyjściem z domu (do pracy, sklepu, na spacer). Miałam robione badania USG całej jamy brzusznej oraz badania krwi i stolca które nic nie wykazały. Dodatkowo przez te kilka miesięcy przytyłam jakieś 5 kg (zwiększył mi się apetyt). Czy przyczyną może być stres albo piwo, które lubię wypić sobie po pracy? Pozdrawiam.

Witam Panią.
Jeżeli diagnostyka medyczna nie wykazała chorób, jest bardzo prawdopodobne, że biegunki są wynikiem stresu.
Niektórzy na stres reagują zwiększonym apetytem.
Proszę się zastanowić kiedy objawy się rozpoczęły i co się wtedy działo w Pani życiu. Czego może się Pani obawiać? Co Panią stresuje? Może kiedyś czuła się Pani podobnie?
Zastanawiające jest też to dlaczego lubi Pani wypić sobie piwo po pracy. Jeżeli służy to Pani rozluźnianiu może to być niepokojące. Alkohol, nawet w małych ilościach, jest bardzo słabym sposobem na radzenie sobie ze stresem. Polecam raczej rozmowy z życzliwymi osobami, sport, rozwijanie zainteresowań.
Proszę też zastanowić się nad skorzystaniem z pomocy psychoterapeuty. Umożliwi to Pani zrozumienie tego co się kryje za objawami i wypracowanie konstruktywnych sposobów na radzenie sobie ze stresem.
Serdecznie pozdrawiam,
MB