Codzienne problemy ze snem u 19-latka

Witam serdecznie. Mam 19 lat. Mogę powiedzieć że jestem zdrowy,ale piszę ponieważ mam codzienne problemy ze snem. Codziennie kładę się spać w okolicach godziny 4. Wstaję po 3 maksymalnie 4 godzinach snu. Zaczyna mnie to strasznie męczyć. Głównie tak późna pora zasypiania. Taki ciąg utrzymuje się już od około 3-4 miesięcy. Nie pozwala mi to normalnie funkcjonować. Chciałbym coś z tym zrobić ale nie wiem od czego miał bym zacząć. Prosiłbym o wskazówki od czego miałbym zacząć. :( Pozdrawiam.

Witam,

Z Pana opisu nie wynika, co już Pan robi, by lepiej zasypiać. Przed wszystkim potrzebna jest aktywność fizyczna w ciągu dnia (najlepiej na świeżym powietrzu), ale nie przed snem, ostatni posiłek co najmniej dwie godziny przed planowaną godziną zasypiania, posiłek ma być lekki, w jego skład nie mogą wchodzić owoce i warzywa, można wypić szklankę mleka przed snem. Proszę też nie czytać przed snem interesującej lektury, podobnie nie oglądać filmów budzących emocje. Może Pan także poczytać artykuły np. w internecie nt. higieny snu i wypróbować różne sposoby. Kiedy to nie pomoże proszę udać się do lekarza psychiatry, który najprawdopodobniej zaproponuje leczenie farmakologiczne. Może Pan także skorzystać z pomocy psychoterapeuty,

Pozdrawiam
Ewa Czernik