Codzienne spożywanie alkoholu przez męża

Mój maż od kilku lat pije codziennie 2do 3 piw a raz w tygodniu wihsky dwa lub trzy drinki.Poza tym jest bardzo pracowity, pomaga mi w domu.Niestety gdy wspomne o jego piciu stała odpowiedzaią jest ze ja przesadzam ze to nie jest zaden problem.Kiedys na moja prosbe nie pił tydzien to był bardzo podminowany w tym czasie.Ja nie radze sobie juz ze swoja złoscia do niego .Co mam robić?Jestem jak bomba a to odbija sie na dzieciach.POMOCY!!!

Witam. Uzależnienie od alkoholu nie bez powodu jest nazywane „chorobą zaprzeczeń”. Powszechne są sytuacje, gdy osoba chora i jej najbliżsi bardzo długo wypierają ze świadomości fakt utraty kontroli nad piciem. Może Pani porozmawiać z mężem ( gdy będzie trzeźwy) o jego zachowaniu i o tym jak na jego zachowanie Pani reaguje i jak reagują dzieci. Codzienne picie alkoholu jest sygnałem do tego by Pani mąż ograniczał picie alkoholu do minimum ( a najlepiej zrezygnował z picia alkoholu w ogóle). Intensywne używanie alkoholu rzadko rozpoczyna się nagle, trudno uchwycić moment, gdy picie przestaje być bezpieczne. Trudno wtedy o rzetelną samokrytykę i przyznanie się do utraty panowania nad przyjmowaniem tej używki. Zarówno Pani jak i Pani mąż możecie skorzystać z pomocy w Poradni Leczenia Uzależnień.
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce kryteriami ICD-10 uzależnienie rozpoznaje się wtedy, gdy spełnione są co najmniej 3 spośród następujących kryteriów:
-silne pragnienie lub poczucie przymusu zażywania substancji
-trudności w kontrolowaniu zachowania związanego z jej przyjmowaniem
-fizjologiczne objawy stanu odstawienia charakterystyczne dla danej substancji (zespół abstynencyjny) i/lub przyjmowanie tej samej lub podobnej substancji w celu złagodzenia lub uniknięcia objawów abstynencyjnych
-stwierdzenie objawów tolerancji (aby osiągnąć efekt upojenia, osoba uzależniona potrzebuje coraz większej ilości alkoholu, a ilość alkoholu niebezpieczna dla zdrowia osób bez problemu alkoholowego może być stosunkowo dobrze tolerowana)
-zaniedbywanie innych źródeł przyjemności lub zainteresowań, zwiększenie ilości czasu koniecznego do zdobycia substancji, jej przyjmowania lub do usuwania skutków jej działania
-spożywanie alkoholu mimo wyraźnych dowodów szkodliwych następstw
Może to kryterium pomoże Pani mężowi zrozumieć swój problem z nadużywaniem alkoholu.
Życze powodzenia.

Może warto przyjrzeć się problemowi w psychoterapii małżeńskiej? Albo skorzystać z pomocy ośrodka terapii uzależnień (są tam grupy dla osób współuzależnionych i rodzin osób uzależnionych). Pomoże to Pani stawiać granice, jasno komunikować swoje potrzeby i oczekiwania, a także oddawać mężowi odpowiedzialność za picie (czyli regulowanie emocji substancjami psychoaktywnymi), a to z kolei wpłynie na zmianę w relacji między Wami.

Witam Panią
Pisze Pani o tym że czuje się Pani jak bomba, proszę poszukać dla siebie pomocy psychologicznej i wsparcia. Jeżeli Pani małżonek ma problem z alkoholem to wiadomym jest że powinien się leczyć, ale Pani dobrze jakby poszukała również dla siebie dobrych ludzi dookoła, grupy wsparcia np w poradni dla współuzależnionych.
Anna Suligowska