Codzienne spożywanie soku z buraków a niski poziom hemoglobiny

Witam. Czy picie soku zwyciskanych buraków czerwonych przez około 2 miesiące codziennie może jakoś źle oddziaływać na zdrowie..? całe życie mam wyniki hemoglobiny od 17, 2 do 17, 8.. czy erytrocytow na granicy laboratoryjnej czy picie tego soku może jeszcze powiększyć te wyniki

Sok z buraków nie ma wcale dużo żelaza, ten mit wziął się z czerwonego koloru. Poza tym żelazo z warzyw jest słabo przyswajalne. Sok buraczany ma inne właściwości zdrowotne - podobnie jak wszystkie różowe, fioletowe i czerwone warzywa, owoce i inne części roślin ma dużo przeciwutleniaczy - barwników antocyjanowych, więc oczywiście jest zdrowy i podnosi kondycję organizmu.

Bez podania pełnej morfologii trudno oceniać jej parametry. Mam nadzieję, że nie traktuje Pan swoich wyników hemoglobiny jako niskich! Jeśli wyniki podawane są w g/dl, to 16,0 odpowiada 100% Hb. Dla mężczyzn norma to zakres 14,0 - 18,0 g/dl. Szkoda, że nie podał Pan liczby erytrocytów - jeśli to wartość przy dolnej granicy, to prawdopodobnie pije Pan alkohol w nadmiarze.