Codziennie ataki paniki i przyspieszone bicie serca

Witam! Mam takie pytania. Ponieważ przez 2 lata przechodziłem codziennie ataki paniki, co równało się z przyspieszonym biciem serca i podwyższonym ciśnieniem, chciałbym to rozładować na sporcie. Jednakże sport równa się także przyspieszonym biciem serca i podwżyszonym ciśnieniem. I żeby mi się to nie kojarzyło chciałbym zrobić ekg wysiłkowe, bo zastanawia mnie czemu niektórzy sportowcy umierają w trakcie na zawał lub wylew? Pytam, bo nie chcę wpadać w kolejne ataki paniki, a sport może pomóc?

Witam serdecznie. Napady paniki mogą przybierać różne formy. M.in. w poczuciu, że zaraz zemdleję, ucisku w gardle czy właśnie przyspieszonym biciem serca czy podwyższonym ciśnieniem. Odpowiadając na Pana pytanie - sport jest jak najbardziej dobrym pomysłem. Przyspieszone bicie serca spowodowane wysiłkiem fizycznym, jakkolwiek może spowodować skojarzenie z objawami paniki i wywołać strach przed nim, jednak jeśli Pan "wytrwa" i nie przerwie ćwiczeń przekona się, że nic złego się nie stanie. Napady paniki są bowiem "nakręcane" naszym straszeniem się w myślach ("Co będzie jeśli..."). Jeśli chodzi o dalszą część pytania - zawał czy wylew u sportowców to już zupełnie inna, niezwiązana z paniką kwestia. Napad paniki nie może nas zranić, nie jesteśmy w stanie umrzeć w jego wyniku. Z kolei przyczyn zawału, wylewu, a nawet śmierci u sportowców może być bardzo dużo (od wrodzonych chorób, przeciążenia organizmu po przedawkowanie środków dopingujących czy wielu innych przyczyn). Pozdrawiam serdecznie.

Witam Pana.Ataki paniki mają przyczynę najogólniej mówiąc - natury psychologicznej, najlepiej więc udać się po pomoc do psychologa. Taka pomoc przy opisywanych przez Pana problemach zazwyczaj szybko przynosi dobre efekty. Oczywiście sport stosowany rekreacyjnie zazwyczaj służy zdrowiu psychicznemu i fizycznemu, jednak radziłabym go potraktować jako formę wspierania leczenia a nie leczenie.