Codzienny ból głowy w skroniach

Witam, mam 19 lat i od około 2 tygodni boli mnie codziennie głowa w skroniach i czasami czuję ból pod oczami tak promieniuje, chciałabym zaznaczyć, że jest to tępy ból, który trwa prawie całymi dniami od rana, a wieczorami nie mogę czasami zasnąć przez te ćmienie, mam często niskie ciśnienie może ma to związek z bólem. Lekarz pierwszego kontaktu sugerował ze to migrena dal mi jakies leki ale one mi nie pomogły. Może wiec przyczyna jest inna i lekarz mylnie postawił diagnozę.Czy to może być coś poważnego?? Co mam dalej robic do jakiego lekarza się udac aby mi pomogl? Będę bardzo wdzieczna za pomoc.
19 LAT ponad rok temu

Magdalena Mroczek

Diagnostyką bólów głowy zajmuje się lekarz neurolog. Bardzo ważny jest wywiad czyli w tym przypadku, od jak dawna występuje ból głowy, jak jest silny, jaki ma charakter, gdzie się lokalizuje i ile razy w miesiącu występuje.

W rozpoznaniu różnicowym na pewno trzeba brać pod uwagę napięciowe bóle głowy. Napięciowy ból głowy ma zróżnicowany czas trwania i występuje wiele razy w przeciągu miesiąca. Jest to ból tępy, ściskający, występuje obustronnie i ma mierne nasilenie. W dodatku często wraz z nim występuje zwiększenie napięcia mięśni karku. Może być indukowany np. stresem. Większość z opisanych objawów pasuje do napięciowego bólu głowy. W leczeniu tego bólu głowy stosuje się paracetamol w dawkach 1000 mg lub inne leki z grupy NLPZ. W przebiegu bólu głowy mogą być też stosowane leki przeciwdepresyjne np. z grupy SSRI. Można też nauczyć się technik relaksacji i odprężenia.

Z kolei migrena to ból zazwyczaj jednostronny, pulsujący, pojawiający się w okolicy skroni. Trwa on zazwyczaj nie dłużej niż 72 godziny i może występować z nim tzw. aura czyli np. zaburzenia widzenia. Ulgę przynosi leżenie i odpoczywanie w ciemności. Mogą pojawić się nudności i wymioty. Leki to aspiryna w dawce 1000 mg lub inne NLPZ w wysokich dawkach. Można też stosować profilaktykę przy dużej częstości ataków.

Ból pod oczami może być spowodowany zapaleniem zatok. Wtedy ból nasila się zazwyczaj przy pochyleniu do przodu i występuje w rzucie zatok.

Najlepiej będzie zgłosić się do neurologa. Może on chcieć wykonać obraz głowy tj. CT lub MRT w celu wykluczenia niektórych chorób.